آتش‌سوزی‌ در مرز لبنان و اسرائیل؛ نگرانی از افزایش تنش‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی تبادل روزانه آتش بین شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان و نیروهای اسرائیلی، آتش‌سوزی‌های بزرگی در جنگل‌ها و زمین‌های کشاورزی دو طرف رخ داده است. افزایش تنش‌ها در مرز دو کشور، اده‌ها هزار هکتار از زمین‌های جنوب لبنان و شمال اسرائیل را نابود کرده و نگرانی از آسیب غیرقابل جبران به مناطق مرزی را افزایش داده است.

تصاویر آتش‌سوزی‌هایی که با موشک‌های حزب‌الله در اسرائیل ایجاد شده، خشم عمومی در این کشور را برانگیخته است. ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل، در بیانیه‌ای گفت: «وقت آن رسیده که کل لبنان بسوزد.»

افزایش حملات موشکی

از آغاز جنگ بین اسرائیل و حماس، ارتش اسرائیل پنج هزار و 450 حمله موشکی به شمال اسرائیل ثبت کرده که شامل 50 حمله در یک روز در ماه ژوئن می‌شود. «مرکز تحقیقات آلما» در اسرائیل گزارش داده که در سه ماه نخست جنگ، بیشتر این حملات با موشک‌های ضد تانک به مناطق نزدیک مرز بوده است. در ماه مارس، حزب‌الله لبنان استفاده از پهپادها را بیشتر کرده است.

اتهام استفاده از فسفر سفید

در لبنان، علاوه بر حملات توپخانه‌ای و هوایی، مقامات محلی و گروه‌های حقوق بشری، اسرائیل را به استفاده از گلوله‌های حاوی فسفر سفید در مناطق مسکونی متهم کرده‌اند.

ارتش اسرائیل ادعا می‌کند که به قوانین بین‌المللی پایبند است و فسفر سفید را تنها به عنوان پوشش دود استفاده می‌کند. اما حتی در مناطق باز، این گلوله‌ها می‌توانند باعث آتش‌سوزی‌های سریع و گسترده شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید