پارازیت‌اندازی اسرائیل روی سامانه‌های «گوگل مپ» و «جی‌پی‌اس» در لبنان

وزارت ارتباطات لبنان یک سری اقدامات را جهت حفظ کیفیت ارتباطات هنگام وجود پارازیت در سیستم «جی‌پی‌اس»، مشخصا در روستاهای جنوب لبنان که شاهد ادامه درگیری‌های میان اسرائیل و حزب‌الله است، به مورد اجرا گذاشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در چارچوب درگیری‌های مرزی میان اسرائیل و حزب‌الله از 8 اکتبر گذشته، لبنان شاهد پارازیت‌اندازی در فرکانس‌های مرتبط به اپلیکیشن‌های موقعیت یاب؛ به‌ویژه «جی‌پی‌اس» بوده که به گفته مقامات لبنانی، اسرائیل برای اهداف نظامی مرتبط با سردرگم کردن اعضای حزب‌الله، در پشت آن قرار دارد.

بسیاری از لبنانی‌ها اطلاع دادند که این سامانه، موقعیت آنها را در نقشه آنلاین در فرودگاه بین‌المللی «رفیق حریری» نشان داده، در حالی که آنها در آن زمان واقعاً در جای دیگری در بیروت بودند.

پارازیت اندازی روی «جی‌پی‌اس» و «گوگل مپ»

منابع ارشد وزارت ارتباطات لبنان به العربیه توضیح دادند که پارازیت اندازی، مدتی است که وجود دارد و عمدتاً روی برنامه‌های موقعیت یاب«جی‌پی‌اس» و «گوگل مپ» در سراسر لبنان انجام می‌شود.

این منابع خاطرنشان کردند: «اسرائیل در پشت این پارازیت اندازی است و تحلیل داده‌ها میان مناطق مختلف جغرافیایی، این موضوع را ثابت می‌کند، اما هیچ شناسایی فنی از منبع ارسال کننده این پارازیت‌ها وجود ندارد».

این منابع فاش کردند که لبنان در حال بررسی جایگزینی سامانه «گوگل مپ» با سامانه مکان یاب دیگری است، زیرا با توجه به آمریکایی بودن این سامانه، پارازیت اندازی از طریق آن، به سادگی انجام می‌شود.

گزارشی از ایجاد اختلال در فرکانس‌ها

این منابع تاکید کردند که وزارت ارتباطات از دو شرکت عامل در بخش ارتباطات موسوم به «آلفا» و «تاچ» خواسته است تا گزارشی در مورد عملیات پارازیت اندازی روی اپلیکیشن‌های مکان یاب«کوگل مپ» و «جی‌پی‌اس»و اقداماتی که می‌توان برای متوقف کردن پارازیت انجام داد، تهیه کنند.

وزارت ارتباطات لبنان یک سری اقدامات را جهت حفظ کیفیت ارتباطات هنگام وجود پارازیت در سیستم «جی‌پی‌اس»، مشخصا در روستاهای جنوب لبنان که شاهد ادامه درگیری‌های میان اسرائیل و حزب‌الله است، به مورد اجرا گذاشته است.

بدی کیفیت ارتباطات تلفنی

شمار زیادی از لبنانی‌ها از کیفیت بد ارتباطات شکایت دارند، زیرا عملا محبور به چندین بار تکرار تماس با شماره مورد نظر خود می‌شوند؛ به‌ویژه اگر از اپلیکیشن «واتس‌اپ» استفاده کنند. نگرانی از تبدیل شدن سیستم ارتباطی در لبنان به گروگانی اسیر پارازیت‌اندازی‌های اسرائیل، روندی فزاینده یافته است.

عدم نفوذ به سامانه‌های ارتباطی

منابع ارشد در وزارت ارتباطات درعین حال تاکید کردند که «هیچ گونه رخنه‌ای در سیستم‌های ارتباطی لبنان در نتیجه پارازیت وجود ندارد، زیرا این وزارتخانه، امواج پارازیت در یک فرکانس خاص را رهگیری می‌کند و امواج پارازیت صرفا بر کیفیت ارتباط تاثیر منفی می‌گذارد، بدون این که بتواند به سامانه‌های ارتباطی لبنان، نفوذ کنند».

هک مانیتورهای ورود و خروج فرودگاه بیروت

در همین راستا مانیتورهای خروج و ورود فرودگاه بین المللی رفیق حریری در ابتدای سال جاری، در معرض هک الکترونیکی قرار گرفت و این عبارت در مانیتورها خطاب به حزب‌الله و حسن‌الله دبیر کل آن، نمایان شد که از آنها می‌خواست تا لبنان را درگیر جنگ نکنند. در این جملات، حزب‌الله و نصرالله به وارد کردن تسلیحات از فرودگاه بیروت متهم شدند.

شکایت لبنان از اسرائیل

در 22 مارس گذشته، لبنان شکایتی را به شورای امنیت سازمان ملل تسلیم کرد که در آن «تعرض اسرائیل به حاکمیت لبنان از طریق ایجاد اختلال در سیستم‌های ناوبری و ایمنی هوانوردی غیرنظامی در حریم هوایی فرودگاه بین‌المللی رفیق حریری، از آغاز جنگ غزه» را محکوم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید