سفر بارزانی به بغداد پس از 6 سال؛ السودانی: گام مهمی در راه اعتمادسازی برداشته‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مسعود بارزانی، رهبر حزب دمکرات کردستان، چهارشنبه 13 تیر در اولین سفر خود در شش سال گذشته، وارد بغداد شد.

دفتر رسانه‌ای محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق اعلام کرد که السودانی از مسعود بارزانی رئیس حزب دمکرات کردستان و هیئت همراهش استقبال کرد.

خبرگزاری «عراق» در این باره گزارش داد که نخست وزیر عراق درباره رسیدگی به بحران‌های فراوان میان مقامات فدرال و اقلیم کردستان گفت: «ما راه مهمی را در ایجاد اعتماد بین دولت‌های مرکز و اقلیم کردستان طی کرده‌ایم.»

در بیانیه دفتر السودانی آمده است که «در نشست امروز راه‌های سازمان‌دهی بیشتر در مورد پرونده‌های اداری و اجرایی فی‌مابین دولت‌ فدرال و اقلیم کردستان عراق در زمینه‌ها و پرونده‌های مختلف» مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بارزانی در این دیدار همچنین مورد استقبال رسمی فؤاد حسین، وزیر خارجه و تعدادی از وزرا و مقامات دولت مرکزی عراق قرار گرفت.

این سیاستمدار برجسته کرد همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق را رهبری کرد که در سال 2017 بدون موافقت مقامات فدرال در این اقلیم برگزار شد و راه را برای عملیات نظامی ارتش عراق علیه نیروهای کردی باز کرد.

شبکه خبری کردی «رووداو» به نقل از یک منبع در دفتر بارزانی نوشت این سفر شامل مجموعه‌ای از دیدارها با مقامات و رهبران سیاسی عراق در بغداد خواهد بود.

روابط میان دولت عراق و مقامات اقلیم کردستان که مدت‌ها از حمایت واشینگتن و دیگر کشورهای غربی برخوردار است، برای دهه‌ها شاهد تنش بوده است.

تنش‌ها بین دو طرف اخیراً در پی صدور تصمیمات قضایی متعددی علیه اقلیم کردستان از سوی دستگاه قضایی عالی در بغداد، شدت گرفت.

اربیل این اقدامات را به عنوان تضعیف قدرت اقلیم تلقی کرد. یکی از این مسائل مهم، صادرات نفت اقلیم کردستان است که پس سال‌ها فعالیت، حدود یک سال گذشته به دستور بغداد متوقف شد.

اقلیم کردستان سال‌ها منابع مالی مستقلی از بغداد از طریق صادرات نفت خود از طریق ترکیه داشت که بدون موافقت دولت مرکزی انجام می‌داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید