توافق دولت یمن و شبه نظامیان حوثی برای آزادی زندانیان

در میان زندانیان مورد توافق نام محمد قحطان، سیاستمدار برجسته یمنی که بیش از 9 سال است در زندان‌های حوثی‌ها به سر می‌برد، آمده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر هانس گروندبرگ، نماینده سازمان ملل در یمن، اعلام کرد که دولت یمن و حوثی‌ها بر سر روش‌های آزادی زندانیان و ربوده‌شدگان به دلیل جنگ، از جمله محمد قحطان، سیاستمدار شناخته شده‌ای که بیش از 9 سال، در زندان‌ حوثی‌ها است، به توافق رسیده‌اند.

دفتر نماینده سازمان ملل چهارشنبه سیزدهم تیر در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد که دور جاری مذاکرات میان دو طرف که در سلطنت عمان آغاز شده، تاکنون در فضایی مثبت و سازنده جریان دارد.

در این بیانیه همچنین بر مسئولیت تکمیل مذاکرات برای آزادی همه بازداشت شدگان مطابق با اصل همه ربوده‌شدگان در مقابل همه زندانیان تاکید شده است.

بر اساس اين بيانيه، این مذاکرات بخشی از تلاش‌های بین‌المللی برای حمایت از طرفین در اجرای تعهدات خود طبق توافقنامه استکهلم است.

در همین راستا، عبدالقادر المرتضی، رئیس تیم مذاکره‌کننده حوثی‌ها گفت که با نمایندگان دولت یمن در مورد آزادی محمد قحطان، رهبر برجسته حزب اصلاح، توافق حاصل شده است.

المرتضی، در اظهاراتی به خبرگزاری «سبا» خاطرنشان کرد که این توافق شامل آزادی محمد قحطان در ازای آزادی 50 اسیر این گروه در دست طرف مقابل است و در صورت مرگ قحطان، جسد او در ازای تحویل 50 جسد طرف مقابل تحویل داده می‌شود.

محمد قحطان یکی از چهار نفری است که در نامش در قطعنامه شورای امنیت برای آزادی او درج شده است. حوثی‌ها از افشای سرنوشت این سیاستمدار یا اجازه دادن به خانواده‌اش برای برقراری ارتباط با او، به رغم درخواست‌های گسترده محلی و بین‌المللی، سر باز زده‌اند.

این مذاکرات میان دولت قانونی یمن و گروه مسلح حوثی، یکشنبه گذشته، در مسقط، پایتخت عمان، برای آزادی زندانیان و ربوده شدگان تحت نظارت سازمان ملل آغاز شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید