بلاروس پهپادهای «شاهد 136» ایران را بازتولید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش بلاروس به صورت رسمی در جریان رزمایش نیروهای نظامی، برای اولین بار از پهپادهای «شاهد 136» ایران که در این کشور ساخته شده است، پرده‌برداری کرد.

به گزارش سایت «گلوبال دینفس نیوز»، ارتش بلاروس، چهارشنبه 13 تیر، برای نخستین بار پهپادهای انتحاری شاهد 136 را در رژه نظامی «روز استقلال» در مینسک، پایتخت این کشور، به نمایش گذاشت.

بلاروس نام این پهپادها را «نوماد» گذاشته است. در رژه ارتش بلاروس که شش هزار مهمان خارجی از کشورهای نزدیک به رهبر این کشور از جمله روسیه، آذربایجان، قرقیزستان، ازبکستان، چین، قزاقستان و تاجیکستان شرکت داشتند، اولین سامانه «اسکندر- ام» روسی نیز به نمایش گذاشته شد. این امر نشانگر در اختیار داشتن سلاح‌های هسته‌ای غیراستراتژیک یا سامانه پرتاب موشک‌هایی با کلاهک هسته‌ای توسط بلاروس است.

در این رژه چهار پهپاد شاهد ایرانی نیز به نمایش درآمد که در بلاروس بومی‌سازی و مونتاژ شده است. پیش از این گزارش‌هایی از تمایل بلاروس به خرید پهپادهای شاهد ساخت سپاه پاسداران منتشر شده بود و به نظر می‌رسد پهپادهایی که روز چهارشنبه در رژه ارتش به نمایش گذاشته شده‌اند، توسط متخصصان روسی و ایرانی در بلاروس مونتاژ شده‌اند.

شاهد 136 که در روسیه «گران2» نامیده می‌شود، برای حملات انتحاری با هدف‌یابی دقیق با سرعت 185 کیلومتر و برد حدود 2500 کیلومتری به کار می‌رود. این پهپادها ساخت شرکت صنعتی هواپیماسازی ایران، «هسا»، وابسته به سپاه پاسداران است.

هر فروند از این پهپادها بین 20 تا 60 هزار دلار قیمت دارند و قابلیت گریز و مانور در برابر پدافند هوایی و حمل چهل کیلوگرم مواد منفجره را دارند.

شاهد 136 در جنگ یمن و همچنین به شکلی گسترده توسط روسیه در جنگ اوکراین مورد استفاده قرار گرفته است و قطعات به دست آمده از لاشه آن نشان‌دهنده این است که برخی تجهیزات به کار رفته در آن ساخت آمریکا، چین و سوئیس است که می‌تواند قابلیت حکومت ایران برای دور زدن تحریم‌ها و دسترسی به تجهیزات حساس نظامی را آشکار کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size