دستیار دبیر کل اتحادیه عرب: اظهاراتم درباره حزب‌الله نادرست تفسیر شد

حسام زکی: اظهارات من به هیچ وجه به معنای از منتفی شدن ملاحظات و اعتراضات متعددد به رفتار، سیاست‌ها، اقدامات و مواضع حزب‌الله نه فقط در ابعاد داخلی بلکه منطقه‌ای نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آن که حسام زکی، دستیار دبیرکل اتحادیه عرب در پی سفر خود به بیروت اعلام کرد که «این اتحادیه دیگر حزب‌الله را در زمره سازمان‌های تروریستی قرار نمی‌دهد»، این اظهارات را پس گرفت.

زکی در بیانیه‌ای مطبوعاتی توضیح داد که اظهاراتش در این مورد، خارج از سیاق درست آن تفسیر شده و «به هیچ وجه به معنای از منتفی شدن ملاحظات و اعتراضات متعددد به رفتار، سیاست‌ها، اقدامات و مواضع حزب‌الله نه فقط در ابعاد داخلی بلکه منطقه‌ای نیست».

زکی توضیح داد: «قطعنامه‌های مربوطه اتحادیه عرب که مهمترین آنها، قطعنامه صیانت از امنیت ملی عربی و مبارزه با تروریسم است در یکی از بندهای خود تصریح دارد که باید از هرگونه حمایت صریح یا ضمنی از نهادها یا اشخاص درگیر در اقدامات تروریستی، شامل هرگونه گروه شبه‌نظامی یا گروه‌های مسلح غیر رسمی، خودداری شود. این یک تصمیم مبتنی بر اجماع کشورهای عضو اتحادیه عرب است».

از سویی احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه کشورهای عربی نیز تأکید کرد که دبیرخانه این نهاد «همواره متعهد به اجرای کامل تصمیمات کشورهای عضو در مورد تمامی مسائل است».

ابوالغیط افرود: «ماموریت معین شده برای حسام زکی، دستیار دبیرکل در مورد سفر به لبنان به عنوان فرستاده شخصی من، برقراری ارتباط با نیروهای سیاسی لبنان بود».

سازمانی تروریستی

حسام زکی، در پی سفر شنبه گذشته خود به بیروت اعلام کرد که «اتحادیه عرب دیگر حزب‌الله را به عنوان یک سازمان‌ تروریستی طبقه‌بندی نمی‌کند».

زکی افزود: «مصوبات قبلی اتحادیه شامل توصیف حزب‌الله به عنوان سازمانی تروریستی، منجر به قطع ارتباط با آن شد».

او با اشاره به این که «کشورهای عضو موافقت کردند از این توصیف استفاده نکنند که امکان برقراری ارتباط با حزب‌الله را فراهم ساخت»، خاطرنشان کرد: «اتحادیه عرب، لیست رسمی تروریستی ندارد و اقداماتش، طبقه‌بندی نهادها به عنوان سازمان‌های تروریستی را شامل نمی‌شود».

اتحادیه عرب در مارس 2016 حزب‌الله را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد و از این گروه خواست که از گسترش افراط‌گرایی، فرقه‌گرایی و دخالت در امور داخلی کشورها دست بردارد و از تروریسم و تروریست‌ها در پیرامون منطقه‌ای خود، حمایت نکند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید