هشدار هرتزوگ نسبت به ایجاد فضای تحریک‌آمیز در پی تهدیدها علیه نتانیاهو

اسحاق هرتزوگ: خشونت‌های کلامی بی‌حد و مرز ممکن است به خشونت فیزیکی بیانجامد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با تشدید تظاهرات و انتقادات محافل اپوزیسیون داخلی از عملکرد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و متهم کردن او به خیانت، اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری در حمایت از نتانیاهو برابر موج این انتقادها، نسبت به بالاگرفتن دامنه این فضای تحریک‌آمیز، هشدار داد.

تهدید به «طناب دار»

به گزارش «کانال 13» تلویزیون اسرائیل، هرتزوگ طی مراسمی در شهر قدس خواستار کاستن از شدت اظهارات تحریک‌آمیز و تبادل اتهامات خیانت میان اپوزیسیون سیاسی کشور شد.

رئیس جمهوری اسرائیل همچنین هشدار داد که اهانت‌های کلامی بی حد و مرز ممکن است به خشونت فیزیکی بیانجامد.

به گفته او این اقدامات تحریک‌آمیز گروه‌ها و متهم سازی یک‌دیگر به تلاش برای تضعیف و نابودی اسرائیل، نشان می‌دهد که قطعا امری هولناک در حال رخ دادن است که از خشونت کلامی آغاز می‌شود اما در این حد متوقف نخواهد شد.

مواضع رئیس جمهوری اسرائیل در پی سخنرانی اخیر نتانیاهو در مراسم هفته کتاب در مقر اقامت هرتزوگ بود که طی آن اظهار داشت، طی چند هفته اخیر بارها از تکرار مواضع مملو از تنفر و خشونت برخی محافل نسبت به خود، دچار إحساس وحشت شده است.

شامگاه یکشنبه 10 تیر ویدئویی در فضای مجازی پخش شد که در آن آیالا متزگر، همسر یوروم متزگر، گروگان کشته شده در حملات اسرائیل به غزه، خطاب به جمعی از مردم می‌گوید که اگر اسرای باقی مانده برنگردند، «با طناب دار منتظر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر خواهیم بود».

تنش شدید داخلی

تظاهرات علیه نتانیاهو و کابینه او مشخصا به دلیل پرونده گروگان‌ها آرام نگرفته و پلیس اسرائیل در برخی موارد، برخورد بسیار خشنی با تظاهرکنندگان داشته است.

پلیس اسرائیل دوشنبه 11 تیر تحقیقات داخلی را از افسری که در حال توهین به یک معترض در قدس از او فیلم گرفته شده بود، آغاز کرد.

نتانیاهو اظهارات خشونت‌آمیز علیه خانواده‌های گروگان‌ها وخانوده‌های عزادار و همچنین علیه رئیس جمهوری، فرماندهان ارتش، سرویس‌های امنیتی و مقامات اسرائیل را نیز محکوم کرد.

اعتراض حریدی‌ها به نتانیاهو

در عین حال، نتانیاهو از تظاهرات گسترده یهودیان افراطی در اعتراض به سربازگیری آنها بعد از لغو معافیت یهودیان حریدی از سوی دیوان عالی اسرائیل نیز در امان نماند.

تلاش‌ها برای حفظ این معافیت، خشم بسیاری از اسرائیلی‌هایی را که به طور معمول راهی خدمت سربازی می‌شوند، برانگیخته است، زیرا سربازان اسرائیلی همچنان در جنگ جاری در غزه کشته می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید