اردوغان مخالفان دولت را به تحریک حملات علیه پناهجویان سوری در ترکیه متهم کرد

رئیس جمهوری ترکیه در جریان مبارزات انتخاباتی اخیر خود به بازگرداندن یک میلیون سوری به کشورشان متعهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال حوادث و ناآرامی‌هایی که در پی هجوم برخی شهروندان ترکیه‌ای به دارایی‌‌ها و خانه‌های پناهجویان سوری در برخی شهرهای این کشور رخ داد، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه مخالفان دولت ترکیه را به تحریک و دامن زدن به چنین حملاتی علیه پناهجویان سوری مقیم این کشور متهم کرد.

این در حالی است که پلیس ترکیه دوشنبه 11 تیر از بازداشت 67 نفر در پی اقدامات خشونت‌آمیزی که در شهر قیصریه علیه پناهجویان سوری اتفاق افتاده است، خبر داد.

در این راستا رئیس جمهوری ترکیه نیز موج اخیر خشونت‌ها علیه پناهجویان سوری در کشورش را محکوم کرد.

اردوغان با تاکید بر این‌که سخنان نفرت‌انگیز نباید برای منافع سیاسی استفاده شود، گفت: «صرف نظر از هویت آن‌ها، آتش‌زدن در خیابان‌ها و منازل ساکنان غیرقابل قبول است.»

رئیس جمهوری ترکیه همچنین احزاب مخالف را به دامن زدن به بیگانه‌هراسی و نژادپرستی برای گسترش هرج و مرج و ناآرامی در کشورش متهم کرد.

علی یرلی کایا، وزیر کشور ترکیه نیز اشاره کرد که شهروندان این کشور یک فرد مظنون سوری را دستگیر و به پلیس تحویل دادند.

یرلی کایا در سکوی «ایکس» اظهار داشت که فرد مظنون سوری به آزار و اذیت یکی از بستگان سوری خود اقدام کرده بود.

وزیر کشور ترکیه همچنین خاطرنشان کرد که ترک‌هایی که در این منطقه تجمع کرده‌اند، رفتاری «برخلاف قانون» و «ناسازگار با ارزش‌های انسانی» داشتند و منازل، مغازه‌ها و خودروهای شهروندان سوری را تخریب کردند.

وی در ادامه توضیح داد که به‌دنبال این حملات 67 نفر دستگیر شدند.

کایا تصریح کرد که ترکیه کشوری است که بر اساس حاکمیت قانون و نظم اداره می‌شود و نیروهای امنیتی همانند گذشته نیز به نبرد خود علیه تمامی جنایات و جنایتکاران ادامه می‌دهند.

گروهی از مردان ترکیه‌ای بعدازظهر یکشنبه پس از دستگیری یک فرد سوری به ظن آزار و اذیت یک خردسال در ترکیه، به مغازه‌ها و اموال پناهجویان سوری‌ در شهر «قیصری» در مرکز ترکیه حمله کردند.

به گزارش رسانه‌های ترکیه، کلیپ‌های ویدیویی پخش شده در شبکه‌های اجتماعی همچنین نشان می‌دهد که مردانی شیشه چندین فروشگاه مواد غذایی را که گفته می‌شود توسط بازرگانان سوری اداره می‌شود، شکستند و سپس آن را به آتش کشیدند.

مردان جوان ترک دیگری نیز در اعتراض به میزبانی بسیاری از پناهجویان آواره سوریه با سردادن شعارهایی از قبیل «ما سوری‌ها و خارجی‌های بیشتری نمی‌خواهیم!»، با استفاده از سنگ و ابزار فلزی به شکستن موتورسیکلت‌ها و وسایل نقلیه در همان منطقه در جنوب قیصری اقدام کردند.

از دیگر سو، مقامات استان قیصری تایید کردند که این ادعاها کاملاً نادرست است، چرا که که این کودک آزاردیده سوری است نه ترک و این مرد جوان پسر عموی وی است و از اختلالات روانی رنج می‌برد.

3.2 میلیون آواره پناهجوی سوری

شایان ذکر است ترکیه که میزبان حدود 3.2 میلیون آواره سوری است، در سال‌های اخیر بارها شاهد افزایش آماج بیگانه‌هراسی بوده است که اغلب ناشی از انتشار شایعات کذب در شبکه‌های اجتماعی است.

در اوت 2021، در پی درگیری که یک مرد جوان ترکیه‌ای در آن کشته شد، گروه‌هایی از مردان ترکیه‌ای مغازه‌ها و خانه‌های سوری‌ها را در آنکارا هدف قرار دادند.

سرنوشت پناهجویان سوری در حالی همچنان گره اصلی بحث‌های سیاسی ترکیه است که مخالفان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به بازگرداندن آن‌ها به کشورشان تهدید می‌کنند.

در ادامه این فشارها اردوغان در جریان مبارزات انتخاباتی خود در ماه مه 2023 متعهد شد تا یک میلیون سوری به کشورشان باز گردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید