«آکسیوس» از پیشنهادات جدید آمریکا برای دستیابی به توافق آتش‌بس در غزه خبر داد

در صورت موافقت حماس با زبان جدید ارائه شده از سوی آمریکا، شرایط برای تکمیل و نهایی‌شدن توافق فراهم خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به نظر می‌رسد دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، «طرح جدیدی» در خصوص بخش‌هایی از توافق پیشنهادی مبادله اسرا و آتش‌بس میان اسرائیل و حماس، ارائه کرده است.

وب‌سایت «آکسیوس» به نقل از 3 منبع آگاه نوشت که این طرح به عنوان بخشی از تلاش برای پر کردن شکاف‌ها میان دو طرف و دستیابی به توافق مطرح شده است.

طبق گفته این منابع، تلاش‌های جدید، مبتنی بر پیشنهاد اسرائیلی است که مورد موافقت شورای جنگ اسرائیل قرار گرفته و توسط بایدن در سخنرانی ماه گذشته او ارائه شد.

سه منبع مزبور خاطرنشان کردند که تلاش‌های آمریکا به همراه میانجی‌های قطری و مصری بر ماده 8 این پیشنهاد، بر مذاکراتی متمرکز است که قرار است بین اسرائیل و حماس در جریان اجرای مرحله اول توافق به منظور تدوین شروط دقیق مرتبط با مرحله دوم شامل دستیابی به «آرامش پایدار»، انجام شود.

خواسته‌های حماس و اسرائیل

همین منابع افزودند که حماس خواستار این است که این مذاکرات صرفا روی تعداد و هویت زندانیان فلسطینی که قرار است در ازای آزادی هر سرباز یا گروگان اسرائیلی در غزه آزاد شوند، متمرکز باشد.

این در حالی است که اسرائیل می‌خواهد در این مذاکرات، از توانایی طرح موضوع خلع سلاح غزه و دیگر امور، برخوردار باشد.

به گفته این 3 منبع آگاه، مقامات آمریکایی برای پر کردن شکاف میان اسرائیل و حماس، زبان جدیدی را برای ماده هشت، تدوین کرده‌ و قطر و مصر را تحت فشار قرار می‌دهند تا حماس را برای پذیرش پیشنهاد جدید، زیر فشار بگذارند.

یک منبع آگاه از مذاکرات به «آکسیوس» گفت که آمریکا سخت در تلاش است تا فرمولی برای دستیابی به توافق ایجاد کند.

دیگر منبع آگاه نیز خاطرنشان کرد در صورت موافقت حماس با زبان جدید ارائه شده از سوی آمریکا، شرایط برای تکمیل و نهایی‌شدن توافق فراهم خواهد شد.

توافق 3 مرحله‌ای

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا گفته بود که حماس «تغییرات متعددی» در پاسخ خود داده که فراتر از مواضع قبلی این جنبش است.

دولت بایدن همچنان برای دستیابی به توافق 3 مرحله‌ای تلاش می‌کند که به آزادی 120 گروگان باقی‌مانده در دست حماس و آرامش پایدار در غزه، بیانجامد.

طبق جدیدترین آمار مقامات بهداشتی غزه در مورد خسارات جانی غیرنظامیان این شهر، 37700 فلسطینی از 7 اکتبر گذشته تاکنون کشته شده‌اند.

تغییر موضع نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل چند روز پیش از این پیشنهاد عقب نشینی کرد و به «کانال 14» اسرائیل گفت که علاقمند به «توافق جزئی» با حماس است که بر اساس آن، «شماری از اسرا» در غزه آزاد می‌شوند و اسرائیل می‌تواند جنگ را در باریکه، ادامه دهد.

با این حال نتانیاهو یک روز بعد، در پی فشار طرف‌های میانجی و خانواده گروگان‌ها، اظهاراتش را تصحیح کرد و پایبندی خود به پیشنهاد بایدن را مورد تاکید قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم