یائیر لاپید: جنگ غزه بدون تکمیل توافق تبادل اسرا در شرف پایان است

رهبر اپوزیسیون اسرائیل: اسرائیل نباید به تنهایی به ایران حمله کند، بلکه باید جهان را با خود همراه سازد و به همین دلیل جنگ غزه باید متوقف شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون اسرائیل، می‌گوید که جنگ در نوار غزه بدون انعقاد توافق مبادله اسرا، در مراحل پایانی خود قرار دارد.

لاپید طی اظهاراتی تاکید کرد این وضعیت، بیانگر شکست کامل دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل است.

به گفته لاپید، آرامش در جنوب به آرامش در شمال کشور خواهد انجامید که این، گزینه بهتراست.

موضوع حمله به ایران

لاپید در ادامه تاکید کرد که اسرائیل نباید به تنهایی به ایران حمله کند، بلکه باید جهان را با خود همراه سازد و به همین دلیل جنگ غزه باید متوقف شود.

رهبر اپوزیسیون اسرائیل خاطرنشان کرد که تا این لحظه، تماسی با نتانیاهو در خصوص تشکیل کمیته تحقیقات رسمی پیرامون حوادث 7 اکتبر گرفته نشده و او وارد هیچ بازی نخواهد شد تا بتواند تشکیل این کمیته را به تعویق بیاندازد.

طرح جدید دولت بایدن

از سوی دیگر به نظر می‌رسد دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، «طرح جدیدی» در خصوص بخش‌هایی از توافق پیشنهادی مبادله اسرا و آتش‌بس اسرائیل و حماس، ارائه کرده است.

وب‌سایت «آکسیوس» به نقل از 3 منبع آگاه نوشت که این طرح به عنوان بخشی از تلاش برای پر کردن شکاف‌ها میان دو طرف و دستیابی به توافق مطرح شده است.

طبق گفته این منابع، تلاش‌های جدید، مبتنی بر پیشنهاد اسرائیلی است که مورد موافقت شورای جنگ اسرائیل قرار گرفته و توسط بایدن در سخنرانی ماه گذشته او ارائه شد.

سه منبع مزبور خاطرنشان کردند که تلاش‌های آمریکا به همراه میانجی‌های قطری و مصری بر ماده 8 این پیشنهاد، بر مذاکراتی متمرکز است که قرار است بین اسرائیل و حماس در جریان اجرای مرحله اول توافق به منظور تدوین شروط دقیق مرتبط با مرحله دوم شامل دستیابی به «آرامش پایدار»، انجام شود.

تغییر موضع نتانیاهو

از سویی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل چند روز پیش از پیشنهاد بایدن، عقب نشینی کرد و به «کانال 14» اسرائیل گفت که علاقمند به «توافق جزئی» با حماس است که بر اساس آن، «شماری از اسرا» در غزه آزاد می‌شوند و اسرائیل می‌تواند جنگ را در باریکه، ادامه دهد.

با این حال نتانیاهو یک روز بعد، در پی فشار طرف‌های میانجی و خانواده گروگان‌ها، اظهاراتش را تصحیح کرد و پایبندی خود به پیشنهاد بایدن، مورد تاکید قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید