دادگاهی در آلمان دو عضو حزب‌الله را به اتهام عضویت در یک سازمان تروریستی محکوم کرد

آلمان گروه شبه‌نظامی حزب‌الله مورد حمایت ایران در لبنان را یک سازمان افراطی شناخته و از سال 2020 در فهرست سازمان‌های افراط‌گرا و تروریستی قرار داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دادگاه «هامبورگ» آلمان، جمعه 8 تیر «از محکوم شدن دو تن از اعضای گروه شبه‌نظامی حزب‌الله به اتهام عضویت در یک سازمان تروریستی خبر داد.»

این دادگاه در ادامه افزود: «دو نفر از اعضای این گروه[حزب‌الله] از جمله نفر اول به 5 سال و نیم و نفر دوم به 3 سال محکوم شدند».

آلمان گروه شبه‌نظامی حزب‌الله مورد حمایت ایران در لبنان را به عنوان یک سازمان افراطی طبقه‌بندی کرده است و از سال 2020 در فهرست افراط‌گرایی و تروریسم قرار داده بود.

این دو عضو حزب‌الله در «نیدرزاکسن» آلمان دستگیر شدند. در اولین محاکمه این دو فرد متهم به عضویت در گروه حزب‌الله لبنان در آلمان، بنا به خواست مدعی‌العموم، دفتر دادستان عمومی فدرال در 13 ژوئن 2024 خواستار صدور احکام زندان برای این دو متهم در هامبورگ شد.

دفتر مطبوعاتی دادگاه عالی منطقه‌ای در 12 ژوئن 2024 اعلام کرد که یک مرد 50 ساله لبنانی به اتهام عضویت در یک سازمان تروریستی خارجی به پنج سال و نیم زندان محکوم شد. این در حالی است که دادستانی عمومی فدرال برای متهم دوم که مردی 56 ساله آلمانی-لبنانی است به مدت سه سال مجازات حبس درخواست کرد.

این در فرد متهم در 10 مه سال 2023 در مناطق «اوریش» و «کوکساون» در نیدرزاکسن دستگیر شدند. به گفته دادستانی فدرال، این مرد پنجاه ساله از سازمان‌های لبنانی به ویژه در شمال آلمان حمایت مالی می‌کند. او چندین سال به طور مرتب به عنوان واعظ ظاهر می‌شد، به عنوان مثال در گروه المصطفی در برمن، که در سال 2022 ممنوع اعلام شد، فعالیت می‌کرد.

گفته می‌شود که این مرد 56 ساله به عنوان یک مقام برون‌مرزی و یکی از اعضای یگان نظامی نخبه حزب‌الله فعالیت می‌کرده است، وی از سال 2009 به عنوان عضو و سپس رئیس گروه المصطفی فعال بوده است.

در همین راستا، سخنگوی دادگاه، اعلام کرد که وکیل مدافع این مرد 50 ساله با تایید این که موکلش مربی شبه‌نظامیان نیست از متهم به عنوان «دستیار واعظ» یاد کرد. و افزود: «او فقط 450 یورو در ماه درآمد داشت و همچنین به عنوان نظافتچی کار می‌کرد».

این وکیل مدافع همچنین افزود: «او زندگی سختی داشت و در اتاقی بدون گرما زندگی می‌کرد، و موکل او صرفاً از خود در حالی که یونیفورم نظامی پوشیده و سلاح حمل می‌کرد، عکس گرفته است».

سخنگوی دادگاه افزود: «متهم در حین دادخواست گریه کرد». از طرفی وکلای مدافع این مرد 56 ساله گفتند: «موکل آن‌ها فقط در انجمن المصطفی وظایف اداری را بر عهده می‌گرفت و با حزب‌الله همکاری نمی‌کرد».

فعالیت‌ها و شبکه‌های این گروه لبنانی در آلمان حول محور مساجد و انجمن‌های جمع‌آوری کمک‌های مالی متمرکز است که با ارتقای وضعیت حزب‌الله و فعالیت‌های آن را تأمین مالی می‌کند، که ادامه چنین فعالیت‌هایی مقامات آلمانی را بر آن داشت تا اقداماتی را برای جلوگیری از فعالیت‌های حزب‌الله لبنان تحت حمایت ایران و اعضای این گروه در آلمان، اتخاذ کنند.

در این راستا فشار پارلمان نقش اساسی در تغییر رویکرد نسبت به حزب‌الله لبنان داشت و طبقات سیاسی در برلین مدت‌هاست که خشم خود را نسبت به تعاملات اروپایی‌ها با این حزب که بازوی نظامی ایران در منطقه است، ابراز کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید