اصرار وزیر اسرائیلی برای گسترش شهرک‌سازی جلسه دولت را معلق کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جلسه دولت اسرائیل به دلیل اصرار بتسلئیل اسموتریچ، وزیر دارایی، برای تصویب پنج نقطه جدید شهرک‌سازی در کرانه باختری و تخریب خانه‌ فلسطینی‌ها در منطقه «ب»، به حالت تعلیق درآمد. گزارش‌ رسانه‌های اسرائیلی حاکی از آن است که نهاد امنیتی اسرائیل و ایالات متحده با این اقدام مخالف بوده‌ و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، جلسه دولت را برای مشاوره با ران درمر، وزیر امور راهبردی و تساحی هنغبی، مشاور امنیت ملی، تعلیق کرد.

اظهارات اسموتریچ و اقدامات پیشنهادی

اسموتریچ، که رهبری حزب حامی شهرک‌نشینان را بر عهده دارد، اعلام کرد دولت اسرائیل قصد دارد علاوه بر گسترش شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری، اقدامات تنبیهی علیه تشکیلات خودگردان فلسطین نیز انجام دهد. این اقدامات تنبیهی به دلیل فعالیت‌ بین‌المللی فلسطینی‌ها علیه اسرائیل اتخاذ خواهد شد.

وزیر دارایی اسرائیل تأکید کرد که دولت از پیشنهاد او در این زمینه حمایت می‌کند. اسموتریچ همچنین گفت از جمله اقدامات پیشنهادی او لغو «تسهیلات و مزایای مختلف» مقامات ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین و تأیید ساخت‌وسازهای جدید شهرک‌نشینی است.

اعتراضات گسترده در اورشلیم

پنجشنبه شب، معترضان ضد دولتی پس از تجمع در اورشلیم، به سمت خانه نتانیاهو حرکت کردند. آن‌ها حلقه‌های آتش در خیابان روشن کرده و خواستار استعفای نتانیاهو شدند.

این اعتراضات در حالی افزایش یافته است که جنگ با حماس در غزه شدت گرفته و احتمال تشدید درگیری‌ها با حزب‌الله لبنان نیز وجود دارد. اما این اعتراضات به اوج اعتراضات سال گذشته، زمانی که دولت نتانیاهو سعی در اصلاح نظام قضایی اسرائیل داشت، نرسیده است. در میان جمعیت که به نظر می‌رسید هزاران نفر باشند، بسیاری خواستار توافق برای آزادی حدود 120 گروگان اسرائیلی در غزه بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید