گالانت: اسرائیل خواهان جنگ با «حزب‌الله» نیست اما برای همه احتمال‌ها آماده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، چهارشنبه ششم تیر، در پایان سفر به واشینگتن اعلام کرد اسرائیل نمی‌خواهد جنگ با حزب‌الله را آغاز کند، اما توانایی وارد کردن «آسیب جدی» به لبنان را دارد.

گالانت در پایان این سفر چند روزه به خبرنگاران گفت: «نمی‌خواهیم جنگی رخ دهد، اما برای هر سناریویی آماده‌ایم.» او اضافه کرد «حزب‌الله به خوبی می‌داند که اگر جنگ آغاز شود، ما می‌توانیم آسیب‌های جدی به لبنان وارد کنیم.»

از زمانی که «حماس» در هفت اکتبر سال گذشته حمله‌ای بی‌سابقه به جنوب اسرائیل انجام داد، حزب‌الله و اسرائیل به طور تقریبا روزانه در مرزهای جنوبی لبنان تبادل آتش داشته‌اند. در روزهای اخیر، تنش‌ها بین دو طرف افزایش یافته و نگرانی‌ها از آغاز یک جنگ گسترده که ممکن است به یک نزاع منطقه‌ای تبدیل شود، بیشتر شده است.

به گفته گالانت، اسرائیل در ماه‌های اخیر بیش از 400 نفر از اعضای حزب‌الله را کشته است. بر اساس آماری که «خبرگزاری فرانسه» منتشر کرد، از هفت اکتبر تاکنون، حدود 481 نفر در لبنان در اثر درگیری‌های اسرائیل و حزب‌الله کشته شده‌اند که 94 نفر از آن‌ها غیرنظامی بوده‌اند. در طرف اسرائیلی نیز، حداقل 15 نظامی و 11 غیرنظامی کشته شده‌اند.

حمله هوایی اسرائیل به نبطیه

«خبرگزاری رسمی لبنان» گزارش داد که در حمله هوایی اسرائیل به یک ساختمان در شهر نبطیه در جنوب لبنان، در شب چهارشنبه، پنج نفر زخمی شدند. این خبرگزاری اضافه کرد جنگنده‌های اسرائیلی «حدود ساعت ده شب امروز حمله هوایی شدیدی را به یک ساختمان دو طبقه در شهر نبطیه انجام دادند و آن را به‌صورت کامل تخریب کردند.»

«تغییر وضعیت امنیتی در مرزها»

پیش‌تر، وزیر دفاع اسرائیل اعلام کرده بود که در دیدار با مقامات آمریکایی، درباره تغییر «وضعیت امنیتی» مرزهای اسرائیل و لبنان گفت‌وگو کرده است. گالانت گفت که در دیدار با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، تحولات درگیری‌ها با حزب‌الله را بررسی کرده است. آمریکا از گسترش درگیری در نوار غزه و شروع جنگ گسترده با لبنان ابراز نگرانی کرده است.

تلاش‌ آمریکا برای جلوگیری از آغاز جبهه دوم جنگ

سخنگوی کاخ سفید به خبرنگار «العربيه» گفت واشینگتن با تلاش‌های دیپلماتیک فشرده، به شدت در تلاش است از آغاز جبهه دوم جنگ در شمال، یعنی مرزهای اسرائیل و لبنان، جلوگیری کند. او تأکید کرد حفاظت از شهروندان آمریکایی در لبنان، اولویت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید