شورای امنیت قطعنامه محکوم کردن حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری را تصویب کرد

قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد با کسب رای موافق 12 عضو از پانزده عضو دائمی و غیردائمی این شورا مقابل آرای ممتنع سه کشور روسیه و چین و الجزایر در محکومیت حملات شبه‌نظامیان حوثی به کشتیرانی، تصویب شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا قطعنامه جدیدی را در خصوص حملات مداوم گروه شبه‌نظامی حوثی به مسیرهای کشتیرانی بین‌المللی در دو دریای سرخ و عرب، خلیج عدن و اقیانوس هند تصویب کرد.

شورای امنیت، شامگاه پنج‌شنبه 7 تیر، پس از حمایت 12 عضو از 15 عضو این شورا، قطعنامه شماره (2739) را صادر کرد، در حالی که کشورهای الجزایر، چین و روسیه از رای دادن به این قطعنامه خودداری کردند.

این قطعنامه که پیش‌نویس آن توسط ایالات متحده و ژاپن ارائه شده است، درخواست خود را از گروه حوثی برای توقف فوری همه حملاتی که کشتی‌های ترابری و تجاری در حال عبور از آب‌های بین‌المللی منطقه را هدف قرار می‌دهند، تمدید کرده و همچنین خواستار آزادی کشتی «گالکسی لیدر» و خدمه آن شد که از 19 نوامبر 2023 توسط این گروه در توقیف هستند.

در این قطعنامه بر لزوم برداشتن گام‌های موثر برای جلوگیری از عرضه سلاح و مواد مرتبط به گروه حوثی از جمله موشک‌ها و پهپادها که برای انجام این حملات استفاده می‌شود، تاکید شده است.

این قطعنامه همچنین از همه طرف‌های یمنی خواست تا به طور سازنده در روند صلح به سرپرستی سازمان ملل مشارکت کنند و بر لزوم رسیدگی به علل اصلی بحران در یمن از جمله تشدید بحران انسانی به منظور دستیابی به راه حل سیاسی جامع و پایدار تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید