آکسیوس:‌ نتانیاهو کارگروه‌های مقابله با برنامه هسته‌ای ایران را بازسازی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، دو هفته پیش، شش کارگروه‌ از اعضای وزارت دفاع، وزارت خارجه و نهادهای اطلاعاتی این کشور به‌منظور تمرکز بر برنامه هسته‌ای ایران تشکیل داد. این اقدام پس از حدود 18 ماه توقف فعالیت این کارگروه‌ها صورت گرفته است.

نگرانی‌های اسرائیل و آمریکا

پایگاه خبری و تحلیلی «آکسیوس»‌ در گزارشی به نقل از چند منبع آمریکایی و اسراییلی نوشت که مقام‌های اسرائیلی و آمریکایی نگران‌اند ایران، در هفته‌های پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، تلاش کند فناوری اتمی، از جمله تسلیحات هسته‌ای، را توسعه دهد. این نگرانی وجود دارد که رهبران آمریکایی به دلیل فعالیت در کارزار انتخاباتی و بحران غزه نتوانند در زمان مناسب به توسعه برنامه هسته‌ای ایران واکنش نشان دهند.

بر اساس این گزارش، مقامات اسرائیلی و آمریکایی معتقدند رهبران ایران ممکن است با سوءاستفاده از دوره انتقالی پس از انتخابات، به سمت ساخت سلاح هسته‌ای حرکت کنند.

یک مقام آمریکایی گفت جامعه اطلاعاتی آمریکا هنوز معتقد است که ایران به طور فعال به دنبال سلاح هسته‌ای نیست، «اما گام‌های تحریک‌آمیزی برداشته که بدون پاسخ نخواهد ماند».

گفت‌وگوی وزرای دفاع آمریکا و اسرائیل

در جریان دیدار یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل با مقام‌های آمریکایی از جمله آنتونی بلینکن، وزیر خارجه، لوید آستین، وزیر دفاع و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در واشینگتن، برنامه هسته‌ای ایران مورد بحث قرار گرفت.

یک مقام آمریکایی در این زمینه به آکسیوس گفت: «به صورت شبانه‌روزی در تمام روزهای هفته و به طور مداوم با اسرائیل در مورد این مسئله مشورت می‌کنیم.» او تاکید کرد: «ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت و دولت بایدن این اطمینان را خواهد داد.»

یاکوف ناگل، مشاور امنیت ملی سابق نتانیاهو و پژوهشگر ارشد در «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها»، ادعا کرد که ده‌ها دانشمند ایرانی در ماه‌های اخیر روی فرآیندهای فنی لازم برای ساخت بمب هسته‌ای کار کرده‌اند. او به آکسیوس گفت که این فعالیت‌ها «تحت پوشش دانشگاهی» انجام می‌شود و «دامنه آزمایش‌هایی که می‌توانند کاربردهای غیرنظامی داشته باشند را گسترش می‌دهد.» ناگل ادعا کرد که سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا معتقدند که علی خامنه‌ای، رهبر ایران، به طور صریح و رسمی این فعالیت‌ها را تأیید نکرده تا فرصت انکار را برای خود باقی بگذارد.

بازسازی کارگروه‌ها

مقامات ارشد اسرائیلی می‌گویند نتانیاهو به تساحی هنغبی، مشاور امنیت ملی اسرائیل، دستور داد تا کارگروه‌های مقابله با برنامه هسته‌ای ایران را پس از 18 ماه تعلیق، بار دیگر فعال کند. دو مقام سابق اسرائیلی به آکسیوس گفتند که نتانیاهو از زمان بازگشت به قدرت در دسامبر 2022 و مواجهه با کشمکش‌های قضایی و بحران غزه، به مسئله هسته‌ای ایران به طور جدی نپرداخته است.

نگرانی‌های جدید

منابع اسرائیلی به آکسیوس گفتند در ماه‌های اخیر، پس از انتشار اطلاعات جدید درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، برخی از مقام‌های ارشد سابق در وزارت دفاع اسرائیل نگرانی خود از بی‌توجهی نتانیاهو به این مسئله را ابراز کردند. یکی از منابع اسرائیلی گفت: «در نهایت آنها به طور جدی به این مسئله پرداخته‌ و این خوب است.»

تشکیل شش کارگروه

بر اساس دستور نتانیاهو، شش کارگروه تشکیل شده است. «شورای امنیت ملی» اسرائیل مسئول مدیریت و اطمینان از اجرای اهداف این کارگروه‌ها است. تیمی به رهبری «موساد» به برنامه هسته‌ای ایران، به ویژه فعالیت‌های تسلیحاتی احتمالی، می‌پردازد. تیم دیگری به رهبری «شاباک» مسئول مقابله با عملیات نفوذ ایران در داخل اسرائیل بوده که در سال گذشته افزایش یافته است. تیم‌های دیگر به هماهنگی اطلاعاتی و سایبری و بررسی فعالیت‌های منطقه‌ای ایران با حزب‌الله، حوثی‌ها در یمن و شبه‌نظامیان در عراق و سوریه می‌پردازند.

در اواسط ماه ژوئیه، هیئتی بلندپایه از اسرائیل، به رهبری هنغبی، برای مذاکره درباره ایران به واشینگتن سفر خواهد کرد. این مذاکرات بخشی از فعالیت‌ «گروه مشورتی آمریکا و اسرائیل» درباره ایران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید