همسر نتانیاهو فرماندهان ارتش را به تدارک کودتای نظامی متهم کرد

پسر نتانیاهو نیز رئیس ستاد کل ارتش، رئیس بخش اطلاعات نظامی و رئیس دستگاه اطلاعات داخلی را به مخفی کردن اطلاعات از اسرائیلی‌ها متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همسر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، فرماندهان ارتش را به تلاش برای انجام یک کودتای نظامی متهم کرد.

«هاآرتص» سه‌شنبه 5 تیر نوشت که سارا همسر نتانیاهو یک هفته قبل در دیدار با شماری از نمایندگان خانواده‌های اسرای اسرائیلی اظهار داشت که به فرماندهی ارتش اعتماد ندارد زیرا ژنرال‌های ارشد، اخبار نادرست در مورد همسرش را به شکل سیستماتیک و نامحدود در مطبوعات درز می‌دهند.

سارا در واکنش به اعتراض یکی از حضار، ضمن بیان مکرر این اتهام علیه ارتش تاکید کرد که تلاشی جدی برای انجام یک کودتای نظامی در کار است.

از سویی واردا فومرنتس، سرهنگ ذخیره ارتش، که یکی از پسران سرباز خود را از دست داده و به عنوان رئیس بخش مجروحان ارتش خدمت می‌کرد، توضیح داد که شاهد اظهارات همسر نتانیاهو بوده و مراتب را به فرماندهی ارتش اطلاع داد.

ادعای پسر نتانیاهو

اظهارات سارا چند روز پس از آن بود که پسرش یائیر نیز اتهامات مشابهی را علیه ارتش و شاباک مطرح و این دو نهاد را به خیانت متهم کرد.

یائیر در شبکه‌های اجتماعی، فرماندهان ارتش را به برنامه‌ریزی برای کودتای نظامی علیه پدرش به هدف سرپوش گذاشتن بر کوتاهی خود در مقابله با حمله 7 اکتبر گذشته حماس متهم کرد.

او همچنین هرتزی هالوی، رئیس ستاد کل ارتش، آهارون هالیوا، رئیس بخش اطلاعات نظامی و رونن بار، رئیس دستگاه اطلاعات داخلی را به مخفی کردن اطلاعات از اسرائیلی‌ها متهم کرد و گفت: «آیا این کار خیانت نیست؟»

این در حالی است که سخنگوی نتانیاهو، این اظهارات سارا را تکذیب کرد اما رسانه‌های اسرائیلی بر اساس شهادت برخی از حاضران که صحبت‌های همسر نتانیاهو را شنیده بودند، بر انتشار آن اصرار ورزیدند.

ترمیم چهره نتانیاهو

برخی بر این باورند که نتانیاهو و خانواده او با طرح عامدانه چنین اتهاماتی، سعی در ترمیم چهره او داشته و می‌خواهند این ایده را جا بیاندازند که نتانیاهو، هدف خیانت قرار گرفته و بنابراین مسئول کوتاهی دولتش در پیش بینی حمله حماس یا خنثی کردن آن نیست.

به گفته این محافل، چنین اظهاراتی به ترسیم چهره نتایاهو به عنوان یک قربانی کمک کرده و موج انتقادات مردمی علیه او را کاهش می‌دهد.

نتانیاهو نیز شخصا با تبلیغ این تصویر از طریق یک مصاحبه تلویزیونی یکشنبه گذشته در «کانال 14»، نسبت به جان خود، فرزندان و همسرش، ابراز نگرانی کرد.

بالاگرفتن اختلافات با واشینگتن

نتانیاهو با مشکلات متعدد داخلی و خارجی نیز مواجه است، زیرا روابط او با واشینگتن طی ماه‌های گذشته با تنش‌ها و اختلافات زیادی همراه بود تا حدی که در پی طرح اتهاماتی از سوی نتانیاهو علیه آمریکا پیرامون وقت کشی در تحویل تسلیحات به اسرائیل، دامنه این اختلافات به شدت بالا گرفت.

همچنین اختلافات در داخل کابینه ائتلافی نتانیاهو به انحلال کابینه جنگ در پی استعفای بنی گانتز و گادی آیزنکوت در نهم جولای جاری انجامید.

از سوی دیگر روابط او با فرماندهان ارتش نیز به دلیل بروز اختلاف نظر پیرامون جنگ غزه و مدیریت آن، از این تنش‌ها مصون نمانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید