مخالفان سوری برای آزادی فعالان یا بستگان خود افسران حکومت را به گروگان می‌گیرند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

درحالی که حکومت سوریه تلاش می‌کند تا مخالفان را در جنوب سوریه مخصوصا اعتراضات مسالمت‌آمیز استان سویدا سرکوب کند و برخی از مخالفان را نیز بازداشت و زندانی کرده است، در چند ماه اخیر، موارد ربوده شدن افسران نظامی رژیم اسد در جنوب سوریه نیز افزایش یافته است.

گزارش‌هایی درباره ربوده شدن افسران نظامی حکومت اسد توسط ساکنان استان‌های سویدا و درعا در جنوب این کشور منتشر شده است که نشان می‌دهد هدف از این آدم‌ربایی‌ها مبادله آنها با بستگان زندانی خود بوده است که به گفته مخالفان «اتهامات غیر واقعی» و به هدف «اخاذی و ارعاب» بازداشت می‌شوند.

به نظر می‌رسد این شیوه مقاومت مردمی، واکنشی دربرابر بازداشت‌های گسترده مخالفان توسط ماموران حکومت اسد باشد که از این بازداشت‌ها برای رشوه گرفتن و تشدید فضای امنیتی نیز استفاده می‌کنند و در نتیجه اعتماد عمومی به سیستم قضایی از بین رفته است.

به گفته مخالفان، از آنجایی که حکومت اسد برای مردم جنوب فاقد مشروعیت است این اقدامات برای خودیاری نشانگر شیوه تازه‌ای برای مقابله با این حکومت است.

در آخرین مورد از این گونه اقدامات، روز ۲۲ ژوئن یک گروه از نظامیان سوری شامل سه افسر و یک سرباز در سویدا توسط نیروهای مردمی دستگیر شدند. گفته شده این اقدام به تلافی بازداشت شیخ رائد المتنی صورت گرفته است. اوایل همین ماه نیز مخالفان محلی، بیش از ۱۴ نفر از نیروهای نظامی حکومت سوریه را به تلافی بازداشت یک زن و پسرش در حومه دمشق به اسارت گرفتند.

موارد مشابهی نیز در درعا رخ داده است، در ماه مه، پس از دستگیری یک از شهروندان در پست ایست بازرسی بزرگراه دمشق- درعا، مخالفان مسلح در غرب درعا، جاده‌ها را بستند و مقرهای اطلاعات نظامی و اطلاعات هوایی را محاصره کردند و خواستار آزادی این شهروند شدند.

با وجود اینکه مشروعیت حکومت در این مناطق عملا توسط شهروندان زیرپا گذاشته شده، اما حکومت سوریه از طریق واسطه‌ها با آدم‌ربایانی که تعداد قابل ملاحظه‌ای گروگان در اختیار دارند، مذاکره می‌کند تا تنش‌ها تشدید نشود.

به عنوان نمونه، «جنبش مردان کرامت»، یک گروه محلی «دروزی» در سویدا، نقش موثری در میانجگری برای آزادی افسران گروگان گرفته شده در دوم آوریل داشته است.

یک ماه پیش نیز یک شهروند انخل در غرب درعا پس از یک هفته بازداشت با وساطت رهبران عشایر محلی آزاد شد.

درحالی که اخاذی از مردم با بازداشت‌های خودسرانه توسط ماموران حکومت ادامه دارد، با فقدان سیستم قضایی مستقل در سوریه، به نظر می‌رسد ربودن افسران رژیم اسد در آینده نیز به عنوان اقدامی دفاعی همچنان ادامه خواهد یافت.

با توجه به موثر بودن این شیوه مقاومت مردمی، این اقدامات همچنین نشانگر خشم عمیق و عزم واقعی برای به چالش کشیدن اقتدار حکومت اسد در جوامع تحت حاکمیت آن از سویی و شکست حکومت برای القای مشروعیت خود علیرغم حضور نظامی در این مناطق است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید