درگیری‌های خشونت‌آمیز در رفح؛ اسرائیل مدعی کشته شدن قاچاقچی سلاح از مصر شد

مصر: اسرائیل عامل بسته شدن گذرگاه رفح و توقف ورود کمک‌های بشردوستانه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش منابع محلی، ارتش اسرائیل چهارشنبه ششم تیر، چندین منطقه در غزه را بمباران کرد. درگیری‌های شدید، شب گذشته، در رفح به اوج خود رسید. شاهدان عینی گزارش دادند جنگ در منطقه «تل السلطان» در غرب رفح شدت گرفت و تانک‌های اسرائیلی تلاش کردند به سمت شمال پیشروی کنند.

«قاچاق اسلحه از مصر»

در بیانیه‌ای که خبرگزاری «رویترز» منتشر کرد، ارتش اسرائیل مدعی شد یکی از نیروهای حماس که مشغول قاچاق اسلحه در مرز بین رفح و مصر بود را هدف قرار داده است. همچنین، نیروی هوایی اسرائیل در شب گذشته ده‌ها هدف شامل افراد مسلح، تأسیسات نظامی و ورودی‌های تونل‌ها را بمباران کرد.

حماس و «جهاد اسلامی» نیز اعلام کردند با خمپاره و موشک‌های ضد تانک به مواضع ارتش اسرائیل حمله کردند.

اسرائیل در شمال غزه به چندین منطقه از جمله شهرک بیت لاهیا حمله کرد که منجر به کشته شدن چهار فلسطینی و زخمی شدن چند تن دیگر شد.

جنگ ادامه دارد

از اوایل مه سال جاری، جنگ غزه در شهر رفح متمرکز شده است. با توجه به تخریب گسترده این باریکه، حدود نیمی از جمعیت 2.3 میلیونی غزه پس از آوارگی از مناطق مختلف، به مکان‌های جدید پناه بردند. اما از آن زمان تاکنون، بیشتر این افراد مجبور شده‌اند دوباره از مکان‌های جدید فرار کنند.

در پی تسلط نیروهای اسرائیلی بر بخش فلسطینی گذرگاه رفح و پیشروی تانک‌های اسرائیلی به سمت مرکز شهر، مقامات اسرائیلی پیش‌بینی کردند عملیات در رفح در هفته‌های آینده به پایان خواهد رسید.

نگرانی‌های مصر

مصر که هم‌مرز با غزه است، از عملیات اسرائیل ابراز نگرانی کرده و تأکید کرده است گذرگاه رفح باید به فلسطینی‌ها واگذار شود. قاهره هشدار داد این عملیات نظامی مانع بازگشایی گذرگاه رفح برای ورود کمک‌های حیاتی به مردم غزه می‌شود.

مصر بارها تأکید کرده است اقدام اسرائیل در نظامی کردن گذرگاه رفح در جنوب غزه، باعث بسته شدن آن و ممانعت از ورود کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه شده است. سامح شکری، وزیر خارجه مصر، چهارشنبه ششم تیر، در دیدار با محسن الزندانی، همتای یمنی خود هشدار داد تشدید درگیری‌ها ممکن به گسترش ‌جنگ و افزایش تاثیر منفی آن بر امنیت و ثبات منطقه شود. شکری اضافه کرد کرانه باختری و شهر قدس نیز از وضعیت جنگ در غزه تاثیر گرفته است.

با گذشت 9 ماه از آغاز جنگ، تلاش‌های میانجی‌گری بین‌المللی با حمایت ایالات متحده آمریکا، قطر و مصر برای دستیابی به توافق آتش‌بس هنوز به نتیجه نرسیده است. حماس اصرار دارد هر توافقی باید به پایان کامل جنگ منجر شود، در حالی که اسرائیل این درخواست را رد کرده و تنها با آتش‌بس موقت تا زمان «نابودی حماس» موافقت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید