ایمن الصفدی: اردن نیرو به عنوان جایگزین نیروهای اسرائیلی به غزه نخواهد فرستاد

وزیر خارجه اردن بر لزوم اجرای راه‌حل دو کشوری و تشکیل کشور مستقل فلسطینی تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایمن الصفدی، معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه اردن چهارشنبه 6 تیر گفت که جنگ در نوار غزه باید متوقف شود و تاکید کرد که پادشاهی اردن نیروهایی را برای جایگزینی نیروهای اسرائیلی به نوار غزه اعزام نخواهد کرد.

وزیر خارجه اردن در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای یونانی خود در آتن افزود: «ادامه جنگ نشانگر ناتوانی شرم‌آور نهادهای اقدام مشترک بین‌المللی است.»

الصفدی همچنین خاطرنشان کرد که دولت اسرائیل خواهان صلح نیست و نمی‌توان اجازه داد که جنگ در غزه ادامه یابد.

او در ادامه گفت: «پس از نتانیاهو پاکسازی نخواهیم کرد و نیرویی به نوار غزه نخواهیم فرستاد تا جایگزین نیروهای اشغالگر اسرائیل شود.»

وزیر خارجه اردن همچنین با بیان این‌که جنگ غزه باید متوقف شود، خاطرنشان کرد: «اقدامات اسرائیل در کشتار کودکان، تخریب مدارس، تخریب قوانین بین‌المللی و نابودی اعتبار همه نهادهای بین‌المللی آسیب‌رسانی و جنایتی است که باید متوقف شود».

او در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: «سازمان ملل متحد و سازمان‌های آن قادر به توزیع غذا و دارو نیستند و به همین دلیل با فاجعه انسانی بی‌سابقه‌ای مواجه هستیم و اسرائیل نه تنها از ورود غذا، دارو، آب و خدمات به غزه جلوگیری می‌کند بلکه سازمان‌های بین‌المللی را از رساندن اندکی از این کمک‌های بشردوستانه به نیازمندان باز می‌دارد».

الصفدی همچنین با بیان این‌که اکنون ارزش‌ها در نتیجه حمله اسرائیل به غزه زیر پا گذاشته شده است، گفت:« 264 روز تجاوز وحشیانه اسرائیل کل جامعه [در نوار غزه] را ویران کرد، و بیش از دو سوم ساکنان این باریکه را آواره و بیش از 39 هزار نفر که 70 درصد آن‌ها کودک و زن بودند را کشته است. این در حالی است که مدارس، بیمارستان‌ها و مساجد در نوار غزه ویران شدند و نه امنیت را برای اسرائیل به ارمغان آورد و نه به صلح در منطقه منجر شد».

وزیر خارجه اردن در پایان اظهارات خود گفت: «اسرائیل امنیت را به دست نخواهد آورد مگر این‌که فلسطینی‌ها نیز امنیت و صلح را به دست آورند و راه رسیدن به آن راه حل دو کشوری است که مظهر آن تشکیل کشور مستقل فلسطین با پایتختی قدس اشغالی در قلمرو مرزهای 4 ژوئن 1967 است، تا فلسطینی‌ها بتوانند در امنیت و آرامش در کنار اسرائیلی‌ها زندگی کنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم