آمریکا خواستار کنترل دولت و ارتش لبنان بر مرزهای این کشور با اسرائیل شد

بنی گانتز: اسرائیل قادر است توانایی‌های گروه حزب‌الله را نابود کرده و لبنان را در تاریکی فرو ببرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با افزایش تنش‌ها میان حزب‌الله و نیروهای اسرائیلی در مرز بین لبنان و اسرائیل، وزارت خارجه آمریکا تأکید کرد که واشینگتن خواهان آن است تا دولت و ارتش لبنان بر مرزهای این کشور با اسرائیل کنترل اعمال کنند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز سه‌شنبه 5 تیر به شبکه خبری «العربیه» گفت که حزب‌الله از خلاء سیاسی موجود در لبنان سوءاستفاده می‌کند.

افزون بر آن وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل روز دوشنبه به آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا اطمینان‌خاطر داده بود که اسرائیل در رابطه با تشدید تنش‌ها با حزب‌الله خواهان دست‌یابی به یک راه‌حل دیپلماتیک است.

در همین راستا لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا سه‌شنبه در دیدار با همتای اسرائیلی خود در واشینگتن، تاکید کرد که اقدامات تحریک‌آمیز حزب‌الله تهدیدی است که اسرائیل و لبنان را به جنگی همه‌جانبه می‌کشاند.

آستین در ابتدای دیدار خود با یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل در پنتاگون گفت: «جنگ جدید میان اسرائیل و حزب‌الله به آسانی ممکن است به یک جنگ منطقه‌ای با عواقبی ناگوار برای خاورمیانه تبدیل شود.»

وزیر دفاع ایالات متحده همچنین گفت: «چنین جنگی برای لبنان فاجعه‌بار و برای غیرنظامیان بی‌گناه اسرائیلی و لبنانی ویرانگر خواهد بود.»

او در این باره افزود: «دیپلماسی بهترین راه برای جلوگیری از تشدید بیشتر تنش‌ها است. بنابراین، ما فورا به دنبال دستیابی به یک توافق دیپلماتیک هستیم تا آرامش دائمی در مرزهای شمالی اسرائیل برقرار و بازگشت امن غیرنظامیان به منازل خود در هر دو سوی مرز لبنان و اسرائیل فراهم شود».

آستین در رابطه با اوضاع در نوار غزه به گالانت گفت:«از پشتیبانی نظامی از اسرائیل و در عین حال تضمین حفاظت از غیرنظامیان در غزه حمایت می‌کنیم.»

وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت که حملات افراط‌گرایان در کرانه باختری غیرقابل قبول است.

آمادگی برای هر سناریویی

وزیر دفاع اسرائیل نیز بر علاقمندی کشورش برای همکاری با واشینگتن جهت مقابله با گروه‌های شبه‌نظامی نیابتی ایران در منطقه تاکید کرد.
گالانت همچنین با تاکید بر اینکه اسرائیل مصمم به تغییر اوضاع در جبهه شمالی است، گفت: «برای هر سناریویی در مقابل گروه شبه‌نظامی حزب‌الله آماده‌ایم.»

او افزود که زمان برای گزینه دیپلماتیک در برخورد با حزب‌الله در حال سپری شدن است.
گالانت به وزیر دفاع آمریکا گفت:«آماده‌ایم در مورد هر گونه اختلافی بحث کنیم».

فرو بردن لبنان در تاریکی

در همین راستا بنی گانتز، عضو سابق شورای جنگ اسرائیل نیز به نوبه خود سه‌شنبه طی اظهاراتی تهدیدآمیز تاکید کرد که اسرائیل قادر است توانایی‌های گروه حزب‌الله را نابود کرده و لبنان را در تاریکی فرو ببرد.

وی همچنین با بیان این‌که ساکنان شمال اسرائیل از سپتامبر آینده به منازل خود باز خواهند گشت، گفت:«تهدیدات حزب‌الله برای ماندن در جبهه شمالی را نمی‌پذیریم».
عضو سابق شورای جنگ اسرائیل گفت که برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها و یا مواجه شدن با جنگ فراگیر باید گروه حزب‌الله را تحت فشار گذاشت و تاکید کرد که ادامه اوضاع به همین منوال در جبهه شمالی ناممکن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید