افزایش نگرانی‌ از آینده درگیری‌ها بین اسرائیل و حزب‌الله

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

با افزایش هشدارها نسبت به گسترش درگیری‌های حزب‌الله و اسرائیل در جنوب لبنان، تلاش‌های دیپلماتیک برای دستیابی به راه‌حل سیاسی که ثبات را به مناطق مرزی بازگرداند، ادامه دارد. هدف این تلاش‌ها بازگشت به وضعیت قبل از جنگ‌ «هفت اکتبر» در نوار غزه است. با آغاز «طوفان الاقصی»، حزب‌الله اعلام‌ کرد برای حمایت و کاهش فشار بر غزه، جبهه جدیدی را در جنوب لبنان علیه اسرائیل باز می‌کند.

اقدامات دیپلماتیک برای متوقف کردن تنش‌ها بین دو طرف به‌تازگی افزایش یافته است. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، هشدار داد لبنان نباید به وضعیت مشابه غزه تبدیل شود.
آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان، روز گذشته در سفری کوتاه به بیروت رفت و با مقامات لبنانی دیدار کرد. او اشاره کرد که وضعیت در «خط آبی» حساس و در معرض خطر است.

احتمال تشدید درگیری‌ها

مصطفی اسعد، پژوهشگر مسائل نظامی و راهبردی، در گفت‌وگو با «العربيه» پیش‌بینی کرد درگیری‌ها در جنوب لبنان گسترش پیدا می‌کند. او گفت: «شاهد افزایش درگیری‌ها خواهیم بود و ممکن است حزب‌الله برای به دست آوردن نقاط پیشگیرانه، حملاتی را به جلیل علیا انجام دهد، حتی اگر در مراحل بعدی این مناطق را از دست بدهد.»

اسعد همچنین تلاش‌های دیپلماتیک کنونی برای توقف تنش‌ها را بی‌نتیجه دانست و آن را حرکات نمایشی توصیف کرد. او اضافه کرد ایالات متحده دست‌کم می‌خواهد درگیری‌ها را در وضعیت فعلی نگه دارد تا از گسترش بیشتر آن‌ها جلوگیری کند، اما به نظر او،‌ این تلاش‌ها موفق نخواهد بود.

تخلیه سفارت‌ها

تمام سفارت‌ها در لبنان شمار کارکنان خود را کاهش داده‌ تا در صورت وقوع هرگونه سناریوی خطرناک در جنوب، آماده باشند. این سفارت‌ها دفاتر و مکان‌هایی برای تخلیه فوری در مناطق مختلف کشور ایجاد کرده‌ که وظیفه آن‌ها تخلیه سریع کارکنان در صورت شروع جنگ در جنوب است.

آماده‌سازی‌های اسرائیل و احتمال حمله حزب‌الله

اسعد افزود که اسرائیل به آماده‌سازی‌های خود برای نبرد در شمال ادامه می‌دهد، در حالی که حزب‌الله ممکن است قبل از شروع جنگ گسترده، به داخل اسرائیل حمله کند و صدها نیروی خود را به یک منطقه اعزام کند. با این حال، این ماجراجویی ممکن است طولانی نباشد، اما اهداف معنوی و رسانه‌ای حزب‌الله را تحقق می‌بخشد.

او همچنین اشاره کرد که ایران مصلحت خود را در حمله فوری و پایان دادن به جنگ، «پیش از بازگشت دونالد ترامپ، به کاخ سفید در پاییز آینده می‌بیند.»

امیدواری اسرائیل به بازگشت جمهوری‌خواهان

مصطفی اسعد اشاره کرد تل‌آویو روی بازگشت جمهوری‌خواهان به کاخ سفید حساب می‌کند، چرا که اعتماد خود را به دولت کنونی (حزب دموکرات) از دست داده‌ است.
با این حال، در صورت گسترش جنگ با حزب‌الله، واشینگتن در کنار اسرائیل خواهد بود.

دستاوردهای اسرائیل

حازم الغبرا، تحلیلگر سیاسی آمریکایی، بیان کرد که واشینگتن نمی‌خواهد شاهد تشدید بیشتر تنش‌ها در جبهه شمالی اسرائیل باشد. او اضافه کرد اسرائیل با هدف قرار دادن رهبران حزب‌الله و فشار بر مردم، دولت و اقتصاد لبنان، تاکنون در حملات نظامی خود در جنوب لبنان موفق بوده است.

الغبرا همچنین اشاره کرد آمریکا معتقد است که پایان دادن به جنگ در غزه تأثیر مثبتی بر جبهه جنوب لبنان خواهد داشت، در حالی که اسرائیل این ارتباط را قبول ندارد و معتقد است که مشکل حزب‌الله از قبل از هفت اکتبر وجود داشته و پس از آن تشدید شده است.

نگرانی از گسترش جنگ به تهران

الغبرا از نگرانی آمریکا نسبت به گسترش جنگ از جنوب لبنان به سوریه و سپس به تهران از طریق عراق صحبت کرد و افزود که در این صورت، آمریکا مجبور خواهد بود که بخشی از یک جنگ چندجانبه شود.

فشارهای داخلی اسرائیل

الغبرا در ادامه، به فشارهای داخلی در اسرائیل، به ویژه از سوی ساکنان شهرک‌های شمالی برای انجام اقداماتی به‌منظور متوقف کردن سقوط موشک‌ها و پرواز پهپادها در مناطق‌شان اشاره کرد. او همچنین اظهار داشت که هزینه پایان جنگ در غزه و شروع جنگ در لبنان برای اسرائیل بالا خواهد بود و نگرانی‌ از تکرار سناریوی غزه در جنگ با حزب‌الله وجود دارد.

تلاش‌ آمریکا برای کاهش تنش‌ها

آمریکا همچنان به تلاش‌های خود برای کاهش تنش‌ها در جنوب لبنان ادامه می‌دهد و فرستاده ویژه جو بایدن، آموس هوکستین، را چندین بار به تل‌آویو و بیروت فرستاده تا به یک راه‌حل دیپلماتیک دست یابد، که بر اساس آن، به ساکنان مناطق مرزی جنوب لبنان و شهرک‌نشینان شمال اسرائیل امکان بازگشت به خانه‌هایشان را بدهد، اما این تلاش‌ها همچنان بی‌نتیجه مانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید