وزیر دفاع آمریکا: اقدامات تحریک‌آمیز حزب‌الله لبنان را به جنگی همه‌جانبه می‌کشاند

وزیر دفاع اسرائیل: ایران بزرگترین تهدید علیه آینده منطقه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با وجود سعی و تلاش‌های آمریکا برای کاستن از تنش‌های میان حزب‌الله و نیروهای اسرائیلی در مرز لبنان و اسرائیل، همزمان با نگرانی‌های فزاینده از احتمال گسترش جنگ، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا سه‌شنبه 5 تیر، تاکید کرد که اقدامات تحریک‌آمیز حزب‌الله تهدیدی است که اسرائیل و لبنان را به جنگی همه‌جانبه می‌کشاند.

آستین در ابتدای دیدار خود با یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل در پنتاگون گفت: «جنگ جدید میان اسرائیل و حزب‌الله به آسانی ممکن است به یک جنگ منطقه‌ای با عواقب ناگوار برای خاورمیانه تبدیل شود.»

وزیر دفاع ایالات متحده همچنین گفت: «چنین جنگی برای لبنان فاجعه‌بار و برای غیرنظامیان بی‌گناه اسرائیلی و لبنانی ویرانگر خواهد بود.»
او در این باره افزود: «دیپلماسی بهترین راه برای جلوگیری از تشدید بیشتر تنش‌ها است. بنابراین، ما فورا به دنبال دستیابی به یک توافق دیپلماتیک هستیم تا آرامش دائمی در مرزهای شمالی اسرائیل برقرار و بازگشت امن غیرنظامیان به منازل خود در هر دو سوی مرز لبنان و اسرائیل فراهم شود».

آستین در رابطه با اوضاع در نوار غزه به گالانت گفت:«از پشتیبانی نظامی از اسرائیل و در عین حال تضمین حفاظت از غیرنظامیان در غزه حمایت می‌کنیم.»

وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت که حملات افراط‌گرایان در کرانه باختری غیرقابل قبول است.

آمادگی برای هر سناریویی

وزیر دفاع اسرائیل بر علاقمندی کشورش برای همکاری با واشینگتن جهت مقابله با گروه‌های شبه‌نظامی نیابتی ایران در منطقه تاکید کرد.
گالانت همچنین با تاکید بر اینکه اسرائیل مصمم به تغییر اوضاع در جبهه شمالی است، گفت: «برای هر سناریویی در مقابل گروه شبه‌نظامی حزب‌الله آماده‌ایم.»

او افزود:«زمان گزینه دیپلماتیک در برخورد با حزب‌الله در حال سپری شدن است.»

گالانت به وزیر دفاع آمریکا گفت:«آماده‌ایم در مورد هر گونه اختلافی بحث کنیم».

وزیر دفاع اسرائیل در دیدار با همتای آمریکایی خود در واشینگتن ایران را بزرگترین تهدید علیه آینده منطقه دانسته و ضمن اشاره به این‌که ایالات متحده در مقابله با ایران و بازوهای آن در منطقه، در کنار اسرائیل ایستاده است، گفت: «دوستان و دشمن ما بدانند که روابط ما با واشینگتن قوی است».

فرو بردن لبنان در تاریکی

در همین راستا بنی گانتز، عضو سابق شورای جنگ اسرائیل نیز به نوبه خود سه‌شنبه طی اظهاراتی تهدیدآمیز تاکید کرد که اسرائیل قادر است توانایی‌های گروه حزب‌الله را نابود کرده و لبنان را در تاریکی فرو ببرد.

وی همچنین با بیان این‌که ساکنان شمال اسرائیل از سپتامبر آینده به منازل خود باز خواهند گشت، گفت:«تهدیدات حزب‌الله برای ماندن در جبهه شمالی را نمی‌پذیریم».

عضو سابق شورای جنگ اسرائیل گفت که برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها و یا مواجه شدن با جنگ فراگیر باید گروه حزب‌الله تحت فشار گذاشت و ادامه اوضاع به همین منوال در جبهه شمالی ناممکن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم