روزنامه عراقی از برنامه حماس برای انتقال دفتر این گروه از دوحه به بغداد خبر داد

بر اساس گزارش این روزنامه، قرار است ایران مسئولیت حفاظت از رهبران، دفاتر و کارمندان حماس در بغداد را بر عهده بگیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با افزایش فشارها بر جنبش حماس برای پذیرش آتش‌بس پیشنهادی از سوی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به منظور پایان دادن به جنگ غزه و آزادی گروگان‌ها، دفتر حماس در حال برنامه‌ریزی برای ترک قطر و انتقال به عراق است.

در گزارش روزنامه «ناسیونال» به نقل از یک نماینده ارشد پارلمان عراق فاش شده است که رهبران این کشور ماه گذشته با انتقال رهبری حماس به بغداد، موافقت کردند.

بر اساس این گزارش، ایران قرار است مسئولیت حفاظت از رهبران، دفاتر و کارمندان حماس در بغداد را بر عهده بگیرد.

این برنامه‌ریزی در پی اجرای گفت‌وگوها میان اسماعیل هنیه، رهبر سیاسی جنبش حماس و نمایندگان دولت‌های عراق و ایران صورت گرفت. یک نماینده ارشد پارلمان عراق و رهبر حزب سیاسی، طی اظهاراتی به روزنامه عراقی «ناسیونال»، اجرای این گفت‌وگوها را تائید کرد.

عزیمت تیم‌های امنیتی و لجستیکی حماس به بغداد

این روزنامه به نقل از منابع خود آورد که تیم‌های امنیتی و لجستیکی حماس برای نظارت بر آمادگی‌های لازم برای انجام این اقدام، راهی بغداد شدند.

این گزارش به نقل از یکی از نمایندگان برجسته پارلمان عراق که رابطه نزدیکی با حماس دارد، افزود: «این اقدام در مه گذشته توسط اسماعیل هنیه، رهبر سیاسی حماس و نمایندگان دولت‌های عراق و ایران مورد گفت‌وگو قرار گرفت».

این نماینده مجلس عراق توضیح داد: «این اقدام احتمالی، ماه گذشته به طور جداگانه توسط هنیه و محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، در تماسی تلفنی مورد بررسی قرار گرفت».

نگرانی از عمیق‌تر شدن اختلاف با آمریکا

این نماینده برجسته پارلمان عراق در ادامه به روزنامه «ناسیونال» گفت: «هیچ اتفاق نظری میان گروه‌های سیاسی عراق در مورد انتقال حماس به بغداد وجود ندارد و جمعی از این گروه‌ها به‌ویژه کردها و برخی از اهل تسن، نگرانند که این اقدام به عمیق‌تر شدن اختلافات با آمریکا بیانجامد».

او با اعلام این که به‌رغم این عدم اجماع، تصمیم دولت برای میزبانی حماس لغو نخواهد شد، افزود: «بغداد از ایده برخورداری حماس از حضوری بلندپایه در عراق، استقبال می‌کند».

به گفته این نماینده برجسته پارلمان عراق، رهبری حماس هنوز زمان انتقال به بغداد را مشخص نکرده‌ است.

این نماینده خاطرنشان کرد که حماس در ماه جاری، دفتر سیاسی خود در بغداد را به ریاست محمد الحاقی، مسئول بلند پایه این جنبش افتتاح کرد و گشایش دفتر رسانه‌ای حماس در بغداد ظرف چند هفته نیز در حال برنامه‌ریزی است.

احتمال اعمال تحریم قطر علیه حماس

طبق گفته یک منبع دیگر، حماس قصد دارد به نوعی، حضور در دوحه را برای نظارت بر روابطش با قطر حفظ کند. به نوشته «ناسیونال»، انتظار می‌رود که قطر یکی از مشارکت‌کنندگان اصلی در تلاش‌های بازسازی پس از جنگ غزه باشد.

با فروکش کردن امیدواری‌های در دستیابی به توافق اسرائیل و حماس بر سر آتش‌بس و مبادله اسرا، منابع آمریکایی پیش‌بینی کردند که قطر چه بسا رویکرد اعمال تحریم علیه حماس را با هدف سوق‌دادن آن به بازگشت به میز مذاکره، در پیش بگیرد.

بر اساس گزارش سازمان رادیو تلویزیون اسرائیل، حدود یک هفته پیش، آمریکا به اسرائیل پیام داد که در صورت عدم بازگشت حماس به میز مذاکره، دوحه ممکن است تحریم‌هایی را علیه این جنبش اعمال کند.

«سی‌ان‌ان» به نقل از چند منبع آمریکایی گزارش داد که قطر، حماس را تهدید کرده در صورت عدم دستیابی به توافق، از رهبران این گروه خواهد خواست، دوحه را ترک کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید