آمریکا: اسرائیل ظرف چند هفته به لبنان حمله می‌کند و ما نمی‌توانیم آن را متوقف کنیم

نتانیاهو دو روز پیش فاش کرد که نبردهای شهر رفح در جنوب نوار غزه در آینده نزدیک پایان خواهد یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در بحبوجه تلاش‌های واشینگتن در راستای کاستن تنش اسرائیل و حزب‌الله در مرزهای لبنان و اسرائیل و نگرانی از گسترش دامنه جنگ و احتمال ورود ایران به آن، آمریکا به مقامات لبنانی اطلاع داد که نمی‌تواند هرگونه حمله اسرائیل به جنوب لبنان را متوقف کند.‎

بسیاری از مسئولان آمریکایی بر این باورند که حمله اسرائیل به جنوب لبنان تا چند هفته دیگر انجام خواهد گرفت.

به گزارش «پولیتیکو»، مسئولان آمریکایی به همین دلیل هشداری صریح و شفاف با این مضمون را به حزب‌الله دادند که «تصور نکنید واشینگتن می‌تواند مانع از حمله اسرائیل به شما شود».

یک فرد آگاه از گفت‌وگوهای پشت پرده و علنی میان طرف آمریکایی و مقامات لبنانی تأکید کرد که هدف این پیام غیرمستقیم آمریکا به حزب الله، سوق دادن این گروه به عقب‌نشینی و آرام کردن تشدید درگیری‌ها در طول مرزها است.

دو مقام آمریکایی همچنین تصریح کردند که حزب‌الله «همچنین باید به خوبی متوجه باشد که واشینگتن در صورت اقدام حزب‌ا‌الله به تشدید تنش، به اسرائیل کمک خواهد کرد تا از خود دفاع کند».

به گفته آنها حزب‌الله نباید بر این باور باشد که آمریکا به مثابه ترمز بازدارنده حمله اسرائیل، عمل خواهد کرد.

این پیام یا هشدار واضح در زمانی مطرح شد که به نظر می‌رسد بسیاری از مقامات آمریکایی، احتمال حمله بزرگ اسرائیل علیه حزب‌الله در داخل لبنان طی هفته‌های آتی را کاملا جدی گرفته‌اند.

در پی اقدام اسرائیل در ترور طالب عبدالله، از فرماندهان ارشد حزب‌الله در دو هفته پیش، حسن نصرالله، دبیرکل این گروه تحت‌الحمایه ایران در سخنرانی تلویزیونی چهارشنبه گذشته خود تهدید کرد که در صورت گسترش دامنه جنگ، تمامی مناطق اسرائیل هدف حملات حزب‌الله قرار خواهند گرفت.

دامنه تهدیدهای نصرالله حتی شامل قبرس نیز شد که بنا به ادعای او، میزبان رزمآیش‌های اسرائیل بوده است.

ارتش اسرائیل نیز هفته گذشته اعلام کرد که طرح‌های مرتبط با حمله گسترده به لبنان را تصویب کرده است.

از سویی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز دو روز پیش فاش کرد که نبردهای شهر رفح در جنوب نوار غزه در آینده نزدیک پایان خواهد یافت تا ارتش بتواند بر جبهه شمالی (مناطق هم مرز با لبنان) متمرکز شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید