یونان: تهدیدهای حزب‌الله لبنان علیه قبرس غیرقابل قبول است و با آن مقابله می‌کنیم

وزیر خارجه یونان: تهدید مستقیم علیه یک کشور مستقل عضو اتحادیه اروپا، به هیچ‌وجه قابل قبول نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جورج گراپتریتیس، وزیر خارجه یونان، دوشنبه 4 تیر، اعلام کرد که تهدیدهای گروه حزب‌الله لبنان علیه قبرس غیرقابل قبول است و اتحادیه اروپا برابر همه این تهدیدها در کنار کشورهای عضو خواهد ایستاد.

گراپتریتیس، در بدو ورود به بروکسل برای مشارکت در نشست ماهانه وزرای خارجه اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت: «تهدید مستقیم علیه یک کشور مستقل در اتحادیه اروپا، به هیچ‌وجه قابل قبول نیست».

وزیر خارجه یونان در ادامه گفت: «ما در کنار قبرس هستیم و در مقابله با انواع تهدیدات جهانی از سوی سازمان‌های تروریستی، همه در کنار هم خواهیم بود».

کارشناسان در مورد احتمال وقوع یک درگیری منطقه‌ای در پی جنگ غزه، به‌ویژه در سایه افزایش روند تبادل آتش مرزی اسرائیل و حزب الله لبنان، اختلاف نظر دارند.

هشدار نصرالله به قبرس

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله، چهارشنبه گذشته در سخنرانی شدیداللحن خود هشدار داد که در صورت حمله اسرائیل به لبنان، هیچ مکانی در اسرائیل از موشک‌های این گروه، مصون نخواهد بود.

نصرالله همچنین با تهدید قبرس، از اعضای اتحادیه اروپا و همسایه لبنان، فاش کرد که اطلاعات رسیده به حزب‌الله حاکی از آن است که اسرائیل، رزمآیش‌های سالانه را در قبرس اجرا می‌کند و ممکن است از پایگاه‌ها و فرودگاه‌های این کشور در صورت حمله حزب‌الله به فرودگاه‌های اسرائیل، استفاده کند.

واکنش دبیرکل سازمان ملل

از سوئی، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل جمعه گذشته ضمن تاکید بر این که نمی‌توان شاهد ایجاد «غزه‌ای دیگر» در لبنان بود، گفتمان خصمانه اسرائیل و حزب‌الله را که باعث بروز نگرانی‌ بابت فاجعه‌ای «تصورناپذیر» می‌شود، محکوم کرد.

گوترش هشدار داد: «خطر گسترش منازعه در خاورمیانه، واقعی است و باید از آن اجتناب کرد. هر اقدام غیرمنطقی، هرگونه محاسبه اشتباه، می‌تواند باعث وقوع فاجعه‌ای شود که فراتر از مرزها است، (فاجعه‌ای) که قابل تصور نیست».

قبرس، جزیره کوچک واقع در دریای مدیترانه، روابط نزدیکی با لبنان و اسرائیل دارد و حدود 200 کیلومتر با لبنان و 340 کیلومتر از اسرائیل فاصله دارد.

بریتانیا همچنان دو پایگاه در قبرس دارد که پیشتر مستعمره بریتانیا بود و در سال 1960 بر اساس توافقنامه‌هایی، استقلال خود را به دست آورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید