وزیر بهداشت سعودی: 83 درصد قربانیان گرمازدگی در حج از حجاج غیرمجاز بودند

بیش از شش هزار و 500 تخت‌خواب مجهز و اتاق‌ برای درمان بیماران گرمازدگی در مناطق مقدس فراهم شده و فناوری‌های پیشرفته، با کارایی بالا، برای نجات سریع مصدومان به کار گرفتهاین افراد هنوز تحت درمان قرار دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فهد الجلاجل، وزیر بهداشت سعودی، اعلام کرد مراکز بهداشتی این کشور در سال جاری شمار زیادی از مبتلایان به گرمازدگی در مراسم حج را زیرنظر مراقبت‌های پزشکی قرار داده‌اند. برخی از این افراد هنوز تحت درمان قرار دارند.

به گزارش شبکه «الاخباریه»، هزار و 301 نفر در حج امسال جان خود را باخته که 83 درصد آن‌ها مجوز حج نداشتند. این افراد بیشتر به دلیل پیاده‌روی طولانی زیر نور خورشید، بدون سرپناه و استراحت، دچار گرمازدگی شده‌اند. بین آن‌ها افراد مسن و بیماران مزمن نیز وجود داشته است.

الجلاجل خاطرنشان کرد وزارت بهداشت سعودی تلاش‌ زیادی برای آگاهی‌بخشی از خطرات گرمازدگی انجام داد و بر رعایت اقدامات پیشگیرانه تاکید کرده است.

این وزارت‌خانه تمامی گزارش‌ حوادث گرمازدگی را ثبت و با خانواده‌های قربانیان تماس برقرار کرده‌ است.

شماری از قربانیان بدون دریافت مجوز در مراسم حج شرکت کرده و فاقد هرگونه مدارک شناسایی بودند. بر اساس این گزارش، وزارت بهداشت اقدامات لازم برای شناسایی هویت و تماس با خانواده قربانیان را انجام داده است. همچنین اقدامات لازم برای دفن آن‌ها در «مکه مکرمه» انجام شده و گواهی‌ مرگ برای قربانیان صادر شده است.

وزیر بهداشت اعلام کرد نهادهای ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی در مراسم حج امسال عملکرد موفقی داشته و هیچ بیماری یا همه‌گیری گسترده‌ای ثبت نشده است. مراکز بهداشتی سعودی در حج سال جاری بیش از 465 هزار خدمات درمانی تخصصی ارائه داده است. از این تعداد، 141 هزار مورد به افرادی اختصاص یافت که مجوز حج نداشتند.

الجلاجل افزود که وضعیت سلامتی حجاج، به ویژه با توجه به دمای بالای مناطق مقدس، رضایت‌بخش بوده است.

وزیر بهداشت سعودی در این زمینه به تأثیر مثبت تلاش‌ نهادهای بهداشتی و حمایت مؤثر نیروهای امنیت حج در مواجهه با موارد گرمازدگی و کاهش عواقب آن اشاره کرد.

خدمات پیشگیرانه و درمانی

الجلاجل در ادامه گفت وزارت بهداشت سعودی خدمات بهداشتی رایگان را پیش از ورود حجاج به کشور آغاز کرد و برنامه‌های اطلاع‌سانی در مرزهای هوایی، دریایی و زمینی را اجرا کرده است.

بیش از 1.3 میلیون خدمت پیشگیرانه شامل واکسیناسیون و مراقبت‌های پزشکی از زمان ورود حجاج ارائه شده است. خدمات بهداشتی ارائه شده شامل جراحی‌های قلب باز، کاتتریزاسیون قلبی، دیالیز کلیه و خدمات اورژانسی بوده که بیش از 30 هزار خدمت اورژانسی و 95 انتقال هوایی را در بر می‌گیرد. همچنین، بیش از شش هزار و 500 تختخواب مجهز و اتاق‌ برای درمان بیماران گرمازدگی در مناطق مقدس فراهم شده و تکنولوژی‌های پیشرفته با کارایی بالا برای نجات سریع مصدومان به کار گرفته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید