درگیری معترضان و نیروهای حکومتی سوریه در سویدا

منابع پزشکی به سویدا 24 تایید کردند که شایعات منتشر شده درباره کشته‌شدن 7 تن از نیروهای ارتش سوریه در این درگیری‌ها صحت ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خیابان‌های شهر سویدا در سوریه، در ساعات اولیه بامداد دوشنبه 4 تیر، شاهد درگیری‌های مسلحانه شدید نیروهای حکومتی و معترضان بود.

به گفته رسانه‌های سوریه این درگیری در پی مخالفت شهروندان شهر سويدا با ایجاد یک ایست بازرسی امنیتی توسط نيروهاى وابسته به رژیم بشار اسد در این شهر رخ داد و منجر به مجروح‌شدن افرادی از دوطرف درگیری‌ها شد.

به گفته رسانه «السویدا 24» این درگیری‌ها خسارات مادی به دارایی‌های غیرنظامیان نیز وارد کرد.

خبرنگار «سویدا 24» گزارش داد که شماری از مردم استان سویدا با میانجی‌‌گری میان معترضان و نیروهای حکومتی خواستار توقف موقت درگیری‌ها شده و وعده دادند که از ایجاد ایست بازرسی امنیتی در نزدیکی دوربرگردان «العنقود» جلوگیری کنند. جلوگیری از ایجاد ایست بازرسی خواسته‌ای است که گروه‌های مسلح در السویدا بر آن پافشاری می‌کنند.

یک منبع آگاه از مذاکرات در گفت‌وگو با «السویدا 24» گفت به دلیل عدم اعتماد مردم سویدا به نیروهای وابسته به رژیم بشار اسد، درخواست‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه طرف روسی باید عدم ایجاد این ایست بازرسی امنیتی در العنقود و یا هرگونه ایست بازرسی جدید دیگر توسط نهادهای امنیتی سوریه در داخل استان سویدا را تضمین کند.

این منبع به واکنش‌های متفاوتی که میانجی‌ها از سوی مسئولان داده‌اند، بین برخی صداها در رد درخواست رفع حائل و این استدلال که استقرار آن به درخواست برخی از مردم شهر سویدا بوده است، اشاره کرد.

صداهای دیگر از سوی مقامات خواستار آرامش و درخواست زمان برای دستیابی به توافق برای خروج مانع از ورودی شهر است.

یک منبع از گروه‌های محلی در گفت‌وگو با «السویدا 24» گفت که راه حلی که به بحران پایان می، دهد، بازگرداندن همه نیروهای حاضر در ایست بازرسی جدید به پادگان هایشان است. وی افزود: «عدم پاسخگویی به این خواسته در ساعات آتی درها را به روی تشدید تنش‌هایی باز می‌کند که از درگیری که شامگاه یکشنبه شاهد آن بودیم فراتر است.»

درگیری‌های شامگاه یکشنبه در مجاورت ایست بازرسی ایجاد شده جدید، مراکز امنیتی نزدیک به آن، اداره اطلاعات نیروی هوایی و ساختمان فرماندهی شاخه حزب بعث متمرکز شد. درگیری‌ها به شهرک قنوات نیز کشیده شد و شعبه امنیت دولتی در جاده قنوات نیز مورد حملات راکتی متعددی قرار گرفت.

این درگیری منجر به مجروح‌شدن چند تن از نیروهای امنیتی در ساختمان رهبری شاخه حزب با ترکش‌های ناشی از گلوله شد.

این در حالی است که منابع پزشکی به سویدا 24 تایید کردند که شایعات منتشر شده درباره کشته‌شدن 7 تن از نیروهای ارتش سوریه در این درگیری‌ها صحت ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید