تضمین‌های آمریکا برای حمایت از اسرائیل در صورت وقوع جنگ همه‌جانبه با حزب‌الله لبنان

مقامات ارشد اسرائیل، از جمله ران درمر، وزیر امور استراتژیک و تزاچی هانگبی، مشاور امنیت ملی، در سلسله جلساتی با مقامات دولت بایدن شرکت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مقامات آمریکایی تأیید کردند که واشینگتن در هفته جاری به اسرائیل در مورد حمایت ایالات متحده از آن در صورت جنگ همه‌جانبه با گروه شه‌نظامی حزب‌الله در لبنان تضمین داده است.

خبرگزاری «سی ان ان» جمعه گذشته گزارش داد که ایالات متحده تضمین‌هایی را به مقامات تل‌آویو داده است تا در صورت وقوع جنگ همه‌جانبه با حزب‌الله، در کنار اسرائیل بایستد.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که طی هفته‌های اخیر حملات هوایی و تبادل‌آتش در دو سوی مرزها بین اسرائیل و حزب‌الله مورد حمایت ایران در لبنان، در بحبوحه نگرانی‌های فزاینده درباره گسترش درگیری، افزایش یافته است.

آغاز جنگ همه‌جانبه

«سی ان ان» به نقل از یک مقام ارشد دولتی گزارش داد که مقامات ارشد آمریکایی به هیئتی از مقامات ارشد اسرائیلی که این هفته از واشینگتن بازدید کرده بودند تایید کردند که در صورت وقوع یک جنگ همه‌جانبه در مرز شمالی میان اسرائیل و حزب‌الله، دولت بایدن برای حمایت از متحد خود آمادگی کامل دارد.

مقامات ارشد اسرائیل، از جمله ران درمر، وزیر امور استراتژیک و تزاچی هانگبی، مشاور امنیت ملی، در سلسله جلساتی با مقامات دولت بایدن مانند جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه، و برت مک گورک، هماهنگ‌کننده خاورمیانه در مجلس نمایندگان ایالات متحده این هفته در واشینگتن شرکت کردند.

این منبع آگاه در ادامه به این شبکه گفت که مقامات اسرائیل و آمریکا در مورد طیف گسترده‌ای از موضوعات از جمله وضعیت مرزهای شمالی اسرائیل و ایران، مذاکرات دستیابی به توافق آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها گفت‌وگو کردند.

بر اساس آنچه متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، بلینکن در این دیدار بر تعهد قاطع ایالات متحده به امنیت اسرائیل تاکید کرد.

میلر در ادامه اظهارات خود افزود که وزیر خارجه آمریکا همچنین بر «اهمیت اجتناب از تشدید تنش‌ها در لبنان» تاکید کرد تا از طریق «راه‌حل دیپلماتیک» امکان بازگشت خانواده‌های اسرائیلی و لبنانی که به دلیل تبادل آتش در مرزها از منازل‌شان آواره شده‌اند، فراهم شود.

آتش‌بس و راه‌حل دیپلماتیک

دولت بایدن بارها ضمن دعوت به آرامش و راه‌حل دیپلماتیک اعلام کرده است که خواهان وقوع جنگ دیگری در جبهه شمالی اسرائیل نیست.

این در حالی است که آموس هوخشتاین، فرستاده ویژه رئیس جمهوری آمریکا به لبنان چند روز پیش در سفر به بیروت نسبت به تشدید تنش‌ها در مرزهای لبنان و اسرائیل ابراز نگرانی کرده و اوضاع در این مناطق را «خطرناک» توصیف کرده است.

حزب‌الله اما تاکید کرده است تا زمانی که آتش‌بس در غزه برقرار نشود این حزب حملات خود را به شمال اسرائیل متوقف نخواهد کرد و در این راستا حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله نیز چهارشنبه 30 خرداد هشدار داد که در صورت وقوع جنگ، هیچ مکانی در اسرائیل از موشک‌های یگان‌های رزمی حزب‌الله در امان نخواهد بود.

خبرگزاری «سی‌ان‌ان» همچنین گزارش داد که مقامات آمریکایی نگرانی‌های جدی دارند که در صورت وقوع یک جنگ همه‌جانبه در شمال اسرائیل، ممکن است حزب‌الله به پدافند هوایی اسرائیل، از جمله سامانه دفاع هوایی گنبد آهنین حمله کند که در چنین وضعیتی حمایت کامل آمریکا از اسرائیل ضروری و از اهمیتی ویژه‌ برخوردار خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید