پنتاگون ادعای گروه حوثی مبنی بر هدف گرفتن ناو هواپیمابر «آیزنهاور» را تکذیب کرد

بنا بر اعلام پنتاگون ناو هواپیمابر آمریکایی «آیزنهاور» به آب‌های دریای مدیترانه بازگشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با ادامه تنش‌ها در دریای سرخ، گروه شبه‌نظامی حوثی اعلام کرد با انجام دو عملیات نظامی ناو هواپیمابر آمریکایی «آیزنهاور» را در دریای سرخ و کشتی «Transworld Navigator» را در دریای عرب هدف گرفته است، ادعایی که یک مقام ‌آمریکایی در گفت‌وگو با «رویترز» آن را «بی‌اساس» خوانده و تکذیب کرد.

از سویی وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» در بیانیه‌ای اعلام کرد که ناو هواپیمابر آمریکایی «آیزنهاور» به آب‌های دریای مدیترانه بازگشته است.

این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در یمن بدون ذکر زمان انجام این دو عملیات ادعایی خود عنوان کرد که هدف گرفتن کشتی «Transworld Navigator» منجر به «ضربه مستقیم به کشتی» شده و عملیاتی که به‌زعم آن ناو هواپیمابر «آیزنهاور» را هدف قرار داده را «موفقیت‌آمیز» توصیف کرد.

تشدید تنش‌ها در دریای سرخ

این تحولات در بحبوحه افزایش تنش در دریای سرخ، به دنبال حملات حوثی‌های یمن به «کشتی‌های مرتبط با اسرائیل»، به دلیل جنگ نوار غزه رخ می‌دهد.

خبرگزاری «بلومبرگ»، جمعه اول تیر، گزارش داد واسیلیوس گریپارس، فرمانده ماموریت اروپایی «آسپیدس»، برای حفاظت از کشتی‌ها در دریای سرخ، درخواست کرد کشورهای اروپایی باید حجم نیروهای دریایی این ماموریت را به بیش از دو برابر افزایش دهند. او در این زمینه با اشاره به «منطقه وسیعی که باید پوشش داده شود»، گفت این نیروها از منابع کافی برخوردار نیستند.

گریپارس خبر داد او از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته تا منابع بیشتری به ماموریت آسپیدس اختصاص دهند.

فرمانده ماموریت اروپایی «آسپیدس» تایید کرد که از فوریه گذشته چهار کشتی اتحادیه اروپا در آب‌های نزدیک یمن گشت‌زنی کرده و به 164 کشتی کمک مستقیم ارائه داده‌اند. این کشتی‌ها همچنین بیش از 12 پهپاد را رهگیری کرده و چهار موشک بالستیک ضدکشتی [حوثی‌ها] را منهدم کرده‌اند.

بیش از 150 حمله

این ناوگان اروپایی آوریل گذشته تایید کرد همه حملات حوثی‌ها در دریا شکست خورده است.

شبه‌نظامی حوثی یمن ادعا می‌کنند، از نوامبر گذشته، به بیش از 150 کشتی‌های حمله کرده‌اند. بنابر ادعای حوثی‌ها، این کشتی‌ها به مقصد بنادر اسرائیلی حرکت می‌کردند.

حوثی‌ها همچنین متعهد شدند به بهانه حمایت از نوار غزه که از هفتم اکتبر گذشته مورد حمله اسرائیل قرار دارد، حملات خود به دریای مدیترانه را نیز گسترش دهند.

این حملات باعث شد تا شرکت‌های تجاری مسیرهای طولانی‌تر و پرهزینه‌تری را برای عبور کشتی‌ها انتخاب کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید