نجات خدمه از کشتی در حال غرق در نزدیکی سواحل یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«هیئت عملیات تجارت دریایی بریتانیا»، یکشنبه سوم تیتر، اعلام کرد گزارشی از درخواست کمک از یک کشتی در فاصله 96 مایل دریایی جنوب شرقی «نشطون» یمن دریافت کرد و در حال بررسی این موضوع است.

تخلیه خدمه کشتی

به گفته این هیئت، در پی این حادثه، آب به داخل کشتی نفوذ کرده و کشتی به شکلی غیرقابل کنترلی آسیب دیده است. همچنین تأیید شد که ناخدا و خدمه کشتی مجبور به تخلیه شده و یک کشتی دیگر آن‌ها را نجات داد.

دو حمله در یک روز

در گزارشی دیگر که یکشنبه منتشر شد، هیئت بریتانیایی اعلام کرد گزارشی از وقوع حادثه‌ای در فاصله 65 مایل دریایی از بندر الحدیده یمن دریافت کرده است. کاپیتان یک کشتی تجاری اعلام کرده کشتی مورد حمله پهپادی قرار گرفته و آسیب دیده است، اما هیچ‌گونه جراحتی به خدمه وارد نشده است.

هشدار به کشتی‌ها

این هیئت با انتشار بیانیه‌ای در شبکه اجتماعی «ایکس» اعلام کرد تمام خدمه سالم بوده و کشتی به سمت بندر بعدی در حرکت است. آن‌ها همچنین از کشتی‌ها خواستند هنگام عبور از منطقه احتیاط کنند و هرگونه فعالیت مشکوک را گزارش دهند.

حملات حوثی‌ها

گروه حوثی‌ها ادعا می‌کنند از نوامبر گذشته بیش از 150 حمله به کشتی‌های تجاری، که مقصدشان اسرائیل بود، انجام داده‌اند. حوثی‌ها با ادعای حمایت از نوار غزه در جنگ هفت اکتبر، تهدید کرده‌اند حملات خود را حتی به دریای مدیترانه گسترش خواهند.

تأثیرات حملات

در پی این حملات، گروه حوثی‌ها دو کشتی را غرق کرده، یک کشتی را توقیف و حداقل سه ملوان را کشته‌اند. این اقدامات باعث شده که شرکت‌های تجاری مسیرهای طولانی‌تر و پرهزینه‌تری را از آفریقا انتخاب کنند. این حملات نگرانی‌هایی را در مورد بی‌ثباتی خاورمیانه در پی جنگ اسرائیل و حماس به وجود آورده است. در این میان، هواپیماهای آمریکایی نیز ده‌ها حمله به مواضع حوثی‌ها در یمن انجام داده و توانسته‌اند بسیاری از موشک‌ها و پهپادهای پرتاب شده به سمت کشتی‌های باری را خنثی کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم