ارتش آمریکا: طی 24 ساعت 3 قایق بدون سرنشین حوثی‌ها را در دریای سرخ منهدم کردیم

فرماندهی مرکزی آمریکا: اگرچه حوثی‌ها ادعا می‌کنند که این حملات را در دفاع از مردم غزه انجام می‌دهند، اما اقدامات آنها جان غیرنظامیان بی‌گناه را به خطر می‌اندازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام»، یکشنبه 3 تیر اعلام کرد که نیروهای آمریکایی طی 24 ساعت گذشته 3 قایق بدون سرنشین حوثی‌ها را در دریای سرخ منهدم کردند.

سنتکام اعلام کرد که حوثی‌ها 3 موشک بالستیک ضدکشتی به سمت خلیج عدن شلیک کردند، اما ائتلاف و کشتی‌های تجاری به رهبری آمریکا گزارشی از خسارات جدی گزارش نکردند.

Advertisement

در بیانیه‌ فرماندهی مرکزی آمریکا آمده است: «این شهپادها تهدیدی قریب‌الوقوع برای کشتی‌های ایالات متحده، نیروهای ائتلاف و تجاری در منطقه بودند.»

سنتکام تصریح کرد: «این اقدامات به منظور محافظت از آزادی دریانوردی و ایمن کردن آب‌های بین‌المللی برای نیروی دریایی آمریکا و کشتی‌های تجاری انجام می‌شود.»

فرماندهی مرکزی آمریکا با اشاره به اینکه ادامه رفتارهای مخرب حوثی‌های مورد حمایت ایران، ثبات منطقه و امنیت دریانوردی را تهدید می‌کند گفت «اگرچه حوثی‌ها ادعا می‌کنند که این حملات را در دفاع از مردم غزه انجام می‌دهند، اما اقدامات آنها جان غیرنظامیان بی‌گناه را به خطر می‌اندازد.»

گروه شبه‌نظامی حوثی روز گذشته اعلام کرد با انجام دو عملیات نظامی ناو هواپیمابر آمریکایی «آیزنهاور» را در دریای سرخ و کشتی «ترانس ورلد نوگیتور» را در دریای عرب هدف داده است، ادعایی که یک مقام ‌آمریکایی در گفت‌وگو با «رویترز» آن را «بی‌اساس» خوانده و تکذیب کرد.

در همین راستا وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» در بیانیه‌ای اعلام کرد که ناو هواپیمابر آمریکایی «آیزنهاور» به آب‌های دریای مدیترانه بازگشته است.

این تحولات در بحبوحه افزایش تنش در دریای سرخ، به دنبال حملات حوثی‌های یمن به «کشتی‌های مرتبط با اسرائیل»، به دلیل جنگ نوار غزه رخ می‌دهد.

شبه‌نظامی حوثی یمن ادعا می‌کنند، از نوامبر گذشته، به بیش از 150 کشتی‌های حمله کرده‌اند. بنابر ادعای حوثی‌ها، این کشتی‌ها به مقصد بنادر اسرائیلی حرکت می‌کردند.

حوثی‌ها همچنین متعهد شدند به بهانه حمایت از نوار غزه که از هفتم اکتبر گذشته مورد حمله اسرائیل قرار دارد، حملات خود به دریای مدیترانه را نیز گسترش دهند.

این حملات باعث شد تا شرکت‌های تجاری مسیرهای طولانی‌تر و پرهزینه‌تری را برای عبور کشتی‌ها انتخاب کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید