عراق: با پایان ماموریت «ائتلاف بین‌المللی ضد داعش»، قدرت دفاعی خود را تقویت می‌کنیم

عراق: همزمان با پایان ماموریت «ائتلاف بین‌المللی علیه داعش»، قدرت دفاعی خود را تقویت می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، در روز یکشنبه دوم تیر بر تقویت قابلیت‌های دفاعی و نظارت هوایی این کشور، همزمان با مرحله پایانی ماموریت «ائتلاف بین‌المللی علیه داعش»، تاکید کرد.

براساس بیانیه دفتر اطلاع‌رسانی نخست‌وزیر عراق، السودانی تصریح کرد: «هدف حفظ امنیت و حاکمیت عراق در زمین، حریم هوایی و آب‌های این کشور است که محور اصلی اهداف برنامه دولت در حوزه دفاعی و مقابله با چالش‌های امنیتی، به ‌ویژه در دوران پس از پایان ماموریت ائتلاف بین‌المللی علیه داعش، است.»
نخست وزیر عراق، همچنین، بر تقویت قابلیت‌های فرماندهی و کنترل حریم هوایی این کشور، مقابله با نفوذ و بالا بردن سطح واکنش فوری تاکید کرد.

مذاکره برای خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی

سودانی بار دیگر تاکید کرد که دیگر دلیلی برای حضور نیروهای ائتلاف بین‌المللی علیه داعش در خاک عراق نیست.

در پی حملات آمریکا به گروه‌های مسلح عراقی در ژانویه 2024، بغداد اعلام کرد با واشینگتن برای تشکیل کمیته‌ای به‌منظور آغاز مذاکره درباره آینده ائتلاف بین‌المللی علیه داعش، به رهبری آمریکا، به توافق رسیده تا جدول زمانی برای خروج نیروهای این ائتلاف تعیین شود.

درخواست‌ها برای خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از عراق که مدت‌ها توسط جناح‌های مسلح وابسته به ایران مطرح می‌شود، پس از حملات پیاپی آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان در عراق و سوریه شدت گرفت.

از زمان شروع جنگ بین اسرائیل و حماس در غزه، ارتش آمریکا در عراق و سوریه بارها هدف حمله گروه‌های مسلح قرار گرفته است. این حملات با استفاده از موشک‌ها و پهپادهای انتحاری انجام شد که منجر به واکنش آمریکا و حمله به چند گروه‌ وابسته به ایران در این دو کشور شده است.

تحولات اخیر این نگرانی را ایجاد کرد که عراق ممکن است بار دیگر به صحنه درگیری منطقه‌ای تبدیل شود.

آمریکا حدود 900 سرباز در سوریه و 2500 سرباز در عراق دارد، که به عنوان بخشی از نیروهای ائتلاف، به نیروهای محلی مشاوره و کمک ارائه می‌دهند تا از بازگشت داعش جلوگیری کنند. داعش در سال 2014 مناطق وسیعی از این دو کشور را تصرف کرده بود ولی بعدها شکست خورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید