حادثه جدید دریایی در شرق عدن؛ وقوع چند انفجار در نزدیکی یک کشتی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان «عملیات تجارت دریایی» بریتانیا، بامداد شنبه دوم تیر، اعلام کرد گزارشی از یک حادثه در 126 مایل دریایی شرق شهر ساحلی عدن در یمن دریافت کرده است.
به گفته این سازمان، کاپیتان یک کشتی تجاری از وقوع چند انفجار در نزدیکی این کشتی خبر داد. مقام‌های سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیایی تایید کردند خدمه کشتی در سلامت کامل بوده و کشتی به سمت بندر بعدی در حرکت است.

این تحولات در بحبوحه افزایش تنش در دریای سرخ، به دنبال حملات حوثی‌های یمن به «کشتی‌های مرتبط با اسرائیل»، به دلیل جنگ نوار غزه رخ می‌دهد.

خبرگزاری «بلومبرگ»، جمعه اول تیر، گزارش داد واسیلیوس گریپارس، فرمانده «آسپیدس»، ماموریت اتحادیه اروپا برای حفاظت از کشتی‌ها در دریای سرخ، درخواست کرد کشورهای اروپایی باید حجم نیروهای دریایی این ماموریت را به بیش از دو برابر افزایش دهند. او در این زمینه با اشاره به «منطقه وسیعی که باید پوشش دهیم» گفت این نیروها از منابع کافی برخوردار نیستند.

گریپارس خبر داد او از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست منابع بیشتری به آسپیدس ارائه دهند.

گریپاریس تأیید کرد از فوریه گذشته چهار کشتی اتحادیه اروپا در آب‌های نزدیک یمن گشت‌زنی کرده و به 164 کشتی کمک مستقیم ارائه داده‌اند. این کشتی‌ها همچنین بیش از 12 پهپاد را رهگیری کرده و چهار موشک بالستیک ضد کشتی را منهدم کرده‌اند.

بیش از 150 حمله

این ناوگان اروپایی آوریل گذشته تایید کرد همه حملات حوثی‌ها در دریا شکست خورده است.

شبه‌نظامی حوثی یمن ادعا می‌کنند، از نوامبر گذشته، به بیش از 150 کشتی‌های حمله کرده‌اند. بنابر ادعای حوثی‌ها، این کشتی‌ها به مقصد بنادر اسرائیلی حرکت می‌کردند.

حوثی‌ها همچنین متعهد شدند به بهانه حمایت از نوار غزه که از هفتم اکتبر گذشته مورد حمله اسرائیل قرار دارد، حملات خود به دریای مدیترانه را نیز گسترش دهند.
این حملات باعث شد شرکت‌های تجاری مسیر طولانی‌تر و پرهزینه‌تری را برای عبور کشتی‌ها انتخاب کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید