پزشک جراح السنوار به «سی‌‌ان‌ان»: او حاضر به قربانی کردن 100 هزار فلسطینی است

پزشک اسرائیلی: السنوار کنترل کمک‌های بشردوستانه را در اختیار دارد و به همین دلیل احساس قدرت کرده و توافق آزادسازی گروگان‌ها را تا عقب‌نشینی ارتش اسرائیل و پایان دادن به جنگ، امضا نخواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که عملیات جست‌وجو برای یافتن یحیی السنوار، رهبر جنبش حماس در نوار غزه، توسط ارتش اسرائیل ادامه دارد، یووال پیتون، پزشک اسرائیلی معالج السنوار، اطلاعات تازه و بی‌سابقه‌ای را درباره او فاش کرد.

این پزشک که چند سال‌ پیش به سرویس اطلاعاتی اسراییل پیوست، تاکید کرد که در دوران حبس السنوار در زندان اسرائیلی نفحه، صدها ساعت با او صحبت کرده است.

پیتون در مصاحبه‌ای با «سی‌ان‌ان» مدعی شد که به محض اطلاع از حمله 7 اکتبر، بلافاصله متوجه شد که السنوار، پشت این حمله بوده است.

پیتون به «سی‌ان‌ان» گفت: «از 1996 با السنوار آشنا شدم و جانش را با تشخیص تومور مغزی او، نجات دادم»

او افزود: «زندانی مذکور در سال 2004 با شکایت از گردن درد و از دست دادن تعادل به درمانگاه زندان مراجعه کرد. من بعد از تشخیص سکته مغزی، به همراه پزشک عمومی، تصمیم گرفتیم که او را به بیمارستان ببریم».

طبق گفته پیتون، السنوار همان روز جراحی شد و از مرگ نجات یافت.

السنوار بعد از درمان به پیتون گفت که زندگی خود را مدیون اوست. السنوار در جریان تبادل اسرا در سال 2011 به همراه 1000 فلسطینی دیگر در ازای آزادی گلعاد شالیط، سرباز اسرائیلی از زندان آزاد شد.

پیتون تاکید کرد که السنوار در عوض، با کشتن برادرزاده او در حمله 7 اکتبر، این خدمت را جبران کرد.

ماندن در قدرت

پیتون در پاسخ به سئوالی در خصوص ارزیابی‌اش از ذهنیت و طرز فکر السنوار گفت که رهبر حماس به شکلی اساسی، تمرکزش به ماندن در قدرت، معطوف است.

به نظر پیتون، رهبر حماس برای ماندن در قدرت در غزه، حاضر است 100 هزار فلسطینی و همچنین عوامل مسلح و رهبران حماس را قربانی کند.

او افزود که السنوار با گذشت بیش از 8ماه از جنگ «هنوز إحساس می‌کند که در جایگاه قدرتمندی قرار دارد».

پیتون در ادامه این مصاحبه گفت: «او مذاکرات را از داخل نوار غزه مدیریت می‌کند و همچنان مناطق تخلیه شده توسط ارتش اسرائیل در غزه را تحت کنترل دارد».

به گفته او السنوار همچنین کنترل کمک‌های بشردوستانه را در اختیار دارد و به همین دلیل احساس قدرت کرده و توافق آزادسازی گروگان‌ها را تا عقب‌نشینی ارتش اسرائیل و پایان دادن به جنگ، امضا نخواهد کرد.

با این حال پیتون ضمن انتقاد از تلاش دولت اسرائیل برای یافتن آلترناتیو برای حماس به منظور در دست گرفتن قدرت در نوار غزه بعد از پایان جنگ، تاکید کرد که دولت اسرائیل اشتباه می‌کند.

بیش از دو دهه در زندان

السنوار طی دو دهه حبس خود و حکم 4 بار زندان ابد به اتهام ربودن و قتل دو سرباز اسرائیلی، با اموختن زبان عبری در زندان، تاکتیک‌های ارتش اسرائیل را فرا گرفت.
السنوار در سال 2011 از زندان آزاد و در سال 2017 به عنوان رهبر حماس در نوار غزه منصوب شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید