بلینکن خطاب به اسرائیل: برای دوران پس از جنگ غزه آماده شوید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی تنش‌های اخیر کاخ سفید و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با تساحی هنگبی، مشاور امنیت ملی اسرائیل، و ران درمر، وزیر امور استراتژیک این کشور دیدار کرد. بلینکن در این دیدار بر ضرورت اتخاذ اقدامات بیشتر برای افزایش ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه تأکید کرد.

بلینکن همچنین به اهمیت برنامه‌ریزی برای دوران پس از پایان جنگ و بازسازی نوار غزه، که به شدت آسیب دیده است، اشاره کرد.

او همچنین بر تلاش‌های واشینگتن برای تحقق آتش‌بس در غزه و آزادی گروگان‌ها تأکید کرد.

وزیر خارجه آمریکا در این دیدار بار دیگر بر تعهد قاطع آمریکا به امنیت اسرائیل تأکید کرد و اهمیت جلوگیری از تشدید تنش‌های جدید در لبنان را خاطرنشان کرد.

او در این زمینه خواستار یک راه‌ حل دیپلماتیک شد که به خانواده‌های اسرائیلی و لبنانی، که به دلیل درگیری‌ها در مرز آواره شده‌اند، اجازه بازگشت به خانه‌هایشان را بدهد.

تنش با نتانیاهو

این دیدار و تأکید بلینکن بر دو موضوع کلیدی، یعنی حمایت ثابت از اسرائیل و برنامه‌ریزی برای دوران پس از جنگ در غزه، نشان‌دهنده اختلافات واضح با نتانیاهو است. روابط پیچیده بین کاخ سفید و نتانیاهو به‌تازگی شاهد تنش جدیدی بوده است. نتانیاهو دو روز پیش از سرعت آهسته روند ارسال کمک‌های نظامی آمریکا به اسرائیل انتقاد کرد.

واکنش کاخ سفید

در واکنش به اظهارات نتانیاهو، کاخ سفید، پنج‌شنبه، این اظهارات را «توهین‌آمیز» خواند. جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، با اشاره به «حجم حمایتی که آمریکا به اسرائیل ارائه کرده و خواهد کرد»، به خبرنگاران گفت که این اظهارات «بسیار ناامیدکننده و قطعاً توهین‌آمیز» بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید