افزایش انتقاد مقامات اسرائیلی از عملکرد نتانیاهو

جان کربی: کمترین چیزی که در مورد اظهارات نتانیاهو می‌توان گفت این است که گیج کننده و قطعاً مایوس کننده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال بروز بحران اخیر تل‌آویو و واشینگتن در پی ویدئوی چند روز پیش بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و ابراز گله‌مندی او از امریکا در ارتباط با تحویل تسلیحات، بسیاری از مسئولان اسرائیلی، ناخشنودی خود را از این اقدام نتانیاهو ابراز کردند.

«یدیعوت آحارونوت» جمعه یکم تیر به نقل از این محافل نوشت: «تحرک نتانیاهو علیه آمریکا اقدامی هیستریک و کاملا غیر ضروری بود».
این محافل افزودند: «حرکت او به این شیوه برخاسته از منافع خاص سیاسی او و نه منافع کشور بود».

از سویی نتانیاهو در جریان مذاکرات بسته در داخل دولت و با مسئولان امنیتی، ضمن رد این اتهامات، تاکید کرد که «بدون فشار مردمی، هیچ بمبی برای ارتش اسرائیل ارسال نخواهد شد».

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، شامگاه پنجشنبه در اظهاراتی مطبوعاتی، با انتقاد از سخنان نتانیاهو، این اظهارات را توهین آمیز و ناموجه دانست.

کربی افزود: «کمترین چیزی که در مورد این اظهارات می‌توان گفت این است که گیج کننده و قطعاً مایوس کننده است، به‌ویژه که هیچ کشوری بیش از آمریکا به اسرائیل کمک نکرده و همچنان هم کمک می‌کند».

نتانیاهو: پذیرای انتقادات هستم

نتانیاهو شب گذشته در توجیه موضع خود گفت که در ازای ارسال تسلیحات آمریکایی، هر انتقادی را می‌پذیرد.

نتانیاهو در پاسخ به انتقادات کاخ سفید از ابراز گله او بابت تاخیر در تحویل محموله‌های تسلیحات آمریکایی تاکید کرد که کشورش در «جنگی وجودی»، نیازمند تسلیحات آمریکایی است.

آمریکا پیشتر تصریح کرده بود که ارسال تنها یک محموله بمب‌های 2000 پوندی (بیش از 900 کیلوگرم) را به دلیل نگرانی در مورد استفاده از آنها در مناطق مملو از غیرنظامیان، در دست بررسی دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم