وزیر خارجه اسرائیل: قبل از اینکه دیر شود باید ایران را متوقف کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل، پنج‌شنبه 31 خرداد، تهدید حسن‌ نصر‌الله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در مورد حمله به قبرس را اظهارات «تروریستی» خواند. نصر‌الله پیشتر هشدار داده بود قبرس به‌دلیل میزبانی از پایگاه‌های اسرائیل بخشی از جنگ این گروه با اسرائیل شده است.

کاتز در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت:‌ «موشک‌های ایرانی کشورهای اروپایی و جهان آزاد را تهدید می‌کند.» او خواستار متوقف کردن اقدامات بی‌ثبات‌کننده تهران شد و هشدار داد: «قبل از این‌که دیر شود، باید اکنون ایران را متوقف کنیم.»

نصرالله، روز گذشته، تهدید کرد در صورت آغاز جنگ فراگیر با اسرائیل، موشک‌های این گروه هر نقطه‌ای را در اسرائیل هدف قرار خواهد داد. او در عین حال به قبرس هشدار داد از پیامدهای میزبانی از نیروهای اسرائیلی آگاه باشد.

دبیرکل حزب‌الله که در مراسم تشییع جنازه طالب عبدالله، یکی از فرماندهان برجسته حزب‌الله که هفته گذشته در حمله اسرائیل کشته شد، سخنرانی می‌کرد گفت:‌ «دشمن به خوبی می‌داند که ما برای بدترین روزها آماده‌ایم... او می‌داند که هیچ مکانی از موشک‌های ما در امان نخواهد بود.. دشمن باید در زمین، هوا و دریا منتظر ما باشد.»

مواضع حزب‌الله، که از سوی ایران حمایت می‌شود، یک روز پس از اعلام ارتش اسرائیل برای «تایید» طرح‌ عملیاتی حمله به لبنان و پس از بازدید آموس هوخشتاین، فرستاده ویژه آمریکا به بیروت، صورت گرفت. هوخشتاین در ملاقات‌های خود با مقامات اسرائیلی و لبنانی تاکید کرد حل و فصل دیپلماتیک و فوری درگیری بین حزب‌الله و اسرائیل «ضروری» است.

وزیر خارجه اسرائیل، سه‌شنبه، تهدید کرده بود، در صورت بروز جنگ «تمام عیار»، این کشور حزب‌الله لبنان را نابود خواهد کرد. تنش‌ها در مرز لبنان و اسرائیل بیش از هشت ماه ادامه دارد.

قبرس جزیره کوچکی در دریای مدیترانه است و روابط نزدیکی با هر دو کشور لبنان و اسرائیل دارد. این جزیره در فاصله حدود 200 کیلومتری از لبنان و 340 کیلومتری از اسرائیل قرار دارد. بر اساس توافق استقلال این جزیره در سال 1960، قبرس همچنین میزبان دو پایگاه نظامی بریتانیایی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید