ادعای منابع آمریکایی: قطر به اعمال تحریم علیه حماس نزدیک می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با توجه به کاهش امید برای دستیابی به توافق اسرائیل و حماس برای آتش‌بس در نوار غزه و تبادل اسرای دو طرف، منابع آمریکایی گزارش دادند، قطر قرار است برای بازگردان حماس به میز مذاکره علیه این گروه تحریم‌هایی را اعمال کند.

به گزارش سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل، آمریکا در چند روز گذشته با ارسال پیامی به اسرائیل اعلام کرد دوحه قصد دارد در صورت عدم بازگشت حماس به میز مذاکره، تحریم هایی را علیه این گروه اعمال کند.

فشار بر حماس

این سازمان اشاره کرد مقامات اسرائیلی تا حدودی نسبت به احتمال از سرگیری مذاکرات، در صورت موفقیت دوحه در تحت فشار قرار دادن حماس، خوش‌بین هستند.

این اطلاعات پس از دیدار روز گذشته محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر قطر با مقامات ارشد حماس با هدف پیشبرد مذاکرات، درز کرد.

بر اساس آنچه روزنامه «پولیتیکو» دیروز چهارشنبه گزارش داد، این اقدام پس از آن صورت گرفت که 4 مقام در دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، توانایی اسرائیل و حماس برای دستیابی به یک توافق آتش‌بس جامع در چارچوب خطوط کلی پیشنهادی را زیر سوال بردند.

این مقامات آگاه توضیح دادند «حتی اگر توافق آتش‌بس کوتاه مدت بین دو طرف در شروع منعقد شود، احتمال فروپاشی این توافق زیاد است.»

تهدید قطر؟!

بر اساس گزارش شبکه «سی‌ان‌ان»، حدود دو هفته پیش چند منبع آمریکایی گزارش دادند که قطر، حماس را در صورت عدم دستیابی به توافق، تهدید به اخراج رهبران این گروه از قطر کرده است.

این تهدید قطر (در صورت صحت) پس از یک لغزش در مذاکراتی که از چند هفته پیش آغاز شد و تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است، صورت گرفت.

حماس پیشتر پیشنهاد آتش‌بس بایدن در غزه را مثبت دانسته بود. حماس بر پایبندی به آتش‌بس دائمی و عقب نشینی کامل اسرائیل از نوار غزه تاکید کرد که از سوی اسرائیل رد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید