سازمان آزادی‌بخش فلسطین: اسرائیل قصد خروج از غزه را ندارد

حسین الشیخ: سازمان آزادی‌بخش فلسطین باید به غزه بازگردد، در غیر این صورت آتش جنگ داخلی شعله‌ور خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسین الشیخ، دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) پنج‌شنبه 31 خرداد اظهار کرد که اسرائیل هنوز به طور رسمی استقبال خود را از طرح آتش‌بس پیشنهادی رئیس جمهوری آمریکا اعلام نکرده و این نشان می‌دهد که اسرائیل اصلا به عقب‌نشینی از نوار غزه فکر نمی‌کند.

الشیخ، در گفت‌وگو با «العربیه» با اشاره به توافق با کشورهای عربی درباره یک دیدگاه سیاسی واحد و ارسال آن به واشینگتن، گفت: «حماس موافقت اولیه را خود را در این خصوص اعلام کرده است، در عین حال اما اسرائیل هیچ موافقتی در این زمینه ابراز نکرده است.»

دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین تصریح کرد که اقدامات اسرائیل در غزه نشانگر آن است که ارتش آن به هیچ وجه قصد عقب‌نشینی از نوار غزه را نداشته و در تلاش است تا فلسطینیان غزه را در برابر عمل انجام شده‌ای قرار داده و با تحمیل واقعیتی جدید بر آنها، خوز در این باریکه ماندگار شود.

حسین الشیخ همچنین روابط تشکیلات خودگردان فلسطین با کشورهای عربی را در بهترین حالت خود توصیف کرد.

بازگشت به گذرگاه رفح

الشیخ در مورد گذرگاه رفح با تاکید بر اینکه بازگشت به گذرگاه مرزی غزه با مصر در توافق با حماس انجام خواهد شد، افزود: «ساف باید به غزه بازگردد، در غیر این صورت آتش جنگ داخلی شعله‌ور خواهد شد».

او در ادامه گفت:‌ آمریکا و اسرائیل پیشنهاد بازگرداندن تشکیلات خودگردان فلسطین به گذرگاه رفح را دادند، اما مقامات فلسطینی آن را رد کردند و در این‌باره افزود که بازگشت تشکیلات خودگردان به گذرگاه رفح بنا به شروط اسرائیل نخواهد بود.

دبیر کمیته اجرایی «ساف» تصریح کرد که هرگونه تلاش برای ایجاد نهادهای جایگزین برای مشروعیت فلسطین در غزه مردود است.

این مقام فلسطینی تأیید کرد که اسرائیل یک منطقه حائل به عمق دو کیلومتر در غزه ایجاد کرده است و می‌خواهد این باریکه فلسطینی را به دو قسمت تقسیم و شمال آن را از جنوب آن جدا کند.

شکاف میان تشکیلات خودگردان و حماس

او همچنین گفت: «هنوز در مورد برخی مسائل سیاسی و اداری میان تشکیلات خودگردان فلسطین و حماس فاصله وجود دارد»، و تاکید کرد که تشکیلات مصمم به ادامه گفت‌وگو با جنبش حماس است و کانال‌های ارتباطی میان آن‌ها باز است.

الشیخ در ادامه اظهارات خود افزود: «جنبش حماس باید موضع خود را در مورد شرایط پیوستن به ساف اعلام کند.»

وی در ادامه با بیان این‌که «اولویت در حال حاضر ثبات فلسطینی‌ها در سرزمین خود و جلوگیری از آوارگی است»، خاطرنشان کرد: «تشکیلات خودگردان فلسطین در تلاش است تا با حماس بر سر اولویت‌ها به توافق برسند.»

فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین

علاوه بر این، حسین الشیخ گفت که اسرائیل می‌خواهد در خرج کردن بودجه تشکیلات خودگردان دخالت کند و این نشان می‌دهد که تل‌آویو تلاش می‌کند در ازای بازگرداندن وجوه فلسطینی‌ها، شرایطی را بر این تشکیلات خودگردان تحمیل کند.

وی در این‌باره هشدار داد که «اقدامات اسرائیل بدون شک منجر به فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین خواهد شد.»
این عضو سازمان آزادی‌بخش فلسطین همچنین با بیان اینکه اسرائیل 100 درصد از بودجه تشکیلات خودگردان فلسطین را دریغ می‌کند، گفت: «واشینگتن از وضعیت سخت مالی تشکیلات خودگردان فلسطین آگاه است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید