حسن نصرالله به قبرس درباره تبدیل شدن به «بخشی از جنگ» با اسرائیل هشدار داد

دبیرکل حزب‌الله لبنان آمادگی تجهیزاتی و تسلیحاتی این گروه برای هرگونه جنگ با اسرائیل را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حسن نصرالله، دبیرکل گروه شبه‌نظامی حزب‌الله در لبنان، چهارشنبه 30 خرداد به قبرس درباره عواقب گشودن فرودگاه‌ها و پایگاه‌هایش به روی اسرائیل برای حمله به لبنان هشدار داد و تهدید کرد که چنین رویکردی قبرس را به «بخشی از جنگ» تبدیل خواهد کرد.

نصرالله پرده از اطلاعاتی رسیده به حزب او برداشت که نشان می‌دهد اسرائیل که سالانه در قبرس رزمایش برگزار می‌کند، در صورت حمله به فرودگاه‌های آن، ممکن است از فرودگاه‌ها و پایگاه‌های نظامی قبرس برای حمله به لبنان استفاده کند.

نصرالله طی سخنرانی خود در مراسم یادبود یکی از فرماندهان برجسته حزب او که هفته گذشته بر اثر حمله اسرائیل کشته شد، گفت: «باز کردن فرودگاه‌ها و پایگاه‌های قبرس به روی دشمن اسرائیلی برای هدف قرار دادن لبنان به این معنی است که دولت قبرس بخشی از جنگ است و مقاومت به عنوان بخشی از این جنگ با آن برخورد خواهد کرد.»

قبرس، جزیره کوچک واقع در دریای مدیترانه، روابط نزدیکی با لبنان و اسرائیل دارد و حدود 200 کیلومتر با لبنان و 340 کیلومتر با اسرائیل فاصله دارد. بر اساس توافق‌هایی که به‌موجب آن قبرس در سال 1960 به استقلال دست یافت، بریتانیا کماکان بر دو پایگاه در این جزیره که مستعمره قبلی آن است، حاکمیت دارد.
نصرالله در ادامه اظهارات خود هشدار داد که در صورت وقوع جنگ، هیچ مکانی در اسرائیل از موشک‌های یگان‌های رزمی حزب‌الله در امان نخواهد بود.
در حالی که تشدید تنش‌ها و تبادل آتش در مرزها میان حزب‌الله لبنان و اسرائیل بیش از 8 ماه است ادامه دارد، ارتش اسرائیل شامگاه سه‌شنبه 29 خرداد طرح‌های عملیاتی برای حمله به لبنان را تصویب کرد.

این در حالی است که آموس هوخشتاین، فرستاده ویژه رئیس جمهوری آمریکا به لبنان در سفر به بیروت نسبت به تشدید تنش‌های در مرزهای لبنان و اسرائیل ابراز نگرانی کرده و اوضاع در این مناطق را «خطرناک» توصیف کرده، حزب‌الله اما تاکید کرده است تا زمانی که آتش‌بس در غزه برقرار نشود این حزب حملات خود را به شمال اسرائیل متوقف نخواهد کرد.

فرستاده ویژه آمریکا به لبنان، پس از دیدار با مقامات لبنانی در بیروت تاکید کرد که حل نزاع میان حزب‌الله و اسرائیل از راه‌های دیپلماتیک «ضروری» است.

نصرالله با تاکید بر اینکه در اسرائیل «نگرانی واقعی» وجود دارد که حزب‌الله به «الجلیل» حمله کند، افزود: «این احتمال در چارچوب هر جنگی که ممکن است به لبنان تحمیل شود، وجود دارد.»

حسن نصرالله در اولین سخنرانی خود پس از کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد میدانی این گروه شبه‌نظامی در لبنان، گسترش دامنه درگیری‌ها و تبدیل شدن ناگهانی آن به جنگی بزرگ را در هر لحظه محتمل دانست.

دبیر کل حزب‌الله با تاکید بر توان و آمادگی تسلیحاتی و تجهیزاتی خود گفت که گروه تحت فرماندهی او تا این لحظه با «بخشی» از سلاح‌های خود جنگیده است. وی همچنین بدون ذکر نوع تسلیحات، گفت: «ما سلاح‌های جدیدی به دست آوردیم».

از ابتدای آغاز جنگ میان اسرائیل و جنبش حماس در نوار غزه که به‌دنبال حمله هفتم اکتبر شروع شد، حزب‌الله و اسرائیل به‌طور تقریبا روزانه‌ای مواضع یکدیگر را در دو سوی مرزها گلوله‌باران و بمباران می‌کنند.

هفته گذشته شاهد تشدید تنش‌هایی در هر دو طرف مرز بود که طی آن طالب عبدالله، از برجسته‌ترین فرماندهان حزب‌الله توسط اسرائیل کشته شد.
نصرالله در سخنرانی امروز خود در معرفی این فرمانده ارشد کشته شده گفت او از 8 اکتبر گذشته در مرزهای جنوب لبنان عملیات علیه اسرائیل را در همبستگی با حماس آغاز کرد.

شایان ذکر است تشدید تنش‌ها میان اسرائیل و حزب‌الله تاکنون منجر به کشته شدن دست‌کم 478 نفر در لبنان از جمله حداقل 312 عضو حزب‌الله و حداقل 93 غیرنظامی شد.
از دیگر سو، طرف اسرائیلی نیز به نوبه خود تاکنون از کشته شدن 15 سرباز و 11 غیرنظامی این کشور خبر داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید