مصر مشارکت در نیروی عربی تابع سازمان ملل برای کنترل گذرگاه‌های غزه را تکذیب کرد

قاهره پیشتر بر عدم تعامل با طرف‌های فلسطینی و بین‌المللی در خصوص گذرگاه رفح و همچنین عدم هماهنگی با طرف اسرئیلی در مورد این گذرگاه، تاکید کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مصر اخبار مربوط به موافقت خود با مشارکت در یک نیروی عربی تابع سازمان ملل برای کنترل گذرگاه‌ها با نوار غزه را تکذیب کرد.
شبکه خبری «القاهره» به نقل از یک منبع بلندپایه نوشت: «آنچه برخی از سایت‌های خبری درباره موافقت مصر برای مشارکت در یک نیروی عربی تابع سازمان ملل برای کنترل گذرگاه‌ها با نوار غزه گزارش می‌کنند، صحت ندارد».
قاهره پیشتر بر عدم تعامل با طرف‌های فلسطینی و بین‌المللی در خصوص گذرگاه رفح و همچنین عدم هماهنگی با طرف اسرئیلی در مورد این گذرگاه، تاکید کرده بود.
مصر به تلاش‌های خود با هماهنگی قطر و آمریکا برای فعال کردن توافقنامه آتش‌بس و تبادل اسرا بین اسرائیل و جنبش حماس ادامه می‌دهد. قاهره به همه طرف‌های ذینفع اطلاع داد که اصرار اسرائیل بر ارتکاب کشتارها و تشدید تنش در رفح، روند مذاکره را تضعیف می‌کند که ممکن است پیامدهای وخیمی به دنبال داشته باشد.

تلاش اتحادیه اروپا برای احیای نقش ناظر

اتحادیه اروپا اعلام کرده است که بر اساس توافقنامه گذرگاه‌ها که پس از خروج ارتش اسرائیل از نوار غزه در سال 2005 به تصویب رسید، قصد دارد نقش خود را به عنوان ناظر در گذرگاه رفح میان نوار غزه و خاک مصر، احیا کند.
سازمان ملل متحد سه‌شنبه 29 خرداد اعلام کرد که به‌رغم توقف عملیات نظامی اسرائیل در ساعات روز، به دلیل هرج و مرج و بروز وحشت در میان گرسنگان در منطقه، قادر به توزیع کمک‌ها در نوار غزه از گذرگاه کرم ابوسالم تحت کنترل اسرائیل نیست.
ارتش اسرائیل پیشتراعلام کرده بود که حملات روزانه خود را تا اطلاع ثانوی از ساعت پنج صبح تا چهار بعد از ظهر به وقت گرینویچ در گذرگاه کرم ابوسالم در جنوب اسرائیل تا جاده صلاح الدین و سپس به سمت شمال غزه، متوقف می‌کند.
فرحان حق، سخنگوی سازمان ملل متحد با اعلام این که سازمان ملل از این اقدام استقبال می‌کند، افزود: «این اقدام هنوز به افزایش رساندن کمک‌ها به نیازمندان، منجر نشده است». به گفته سخنگوی سازمان ملل، منطقه حدفاصل گذرگاه کرم ابوسالم و جاده صلاح الدین، فوق العاده خطرناک است.
با آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس بیش از هشت ماه پیش، ورود کمک‌ها برای 2.3 میلیون فلسطینی عمدتاً از طریق دو گذرگاه به جنوب غزه صورت گرفت که عبارتند از گذرگاه رفح از مصر و گذرگاه کرم أبو سالم از اسرائیل.
با تشدید حملات نظامی اسرائیل در رفح در ماه گذشته، مصر گذرگاه رفح را به دلیل تهدیدات علیه اقدامات بشردوستانه، بست و انبوه کمک‌ها و سوخت را از طریق گذرگاه کرم ابو سالم انتقال داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید