سازمان ملل: هرج و مرج رساندن کمک‌ها از طریق گذرگاه کرم ابو سالم را تضعیف می‌کند

سخنگوی سازمان ملل: ما آماده تعامل با همه طرف‌ها برای تضمین رسیدن کمک‌ها‌ به مردم غزه هستیم و به همکاری با مقامات و نیروهای امنیتی ادامه خواهیم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد سه‌شنبه 29 خرداد اعلام کرد که به‌رغم توقف اقدامات نظامی اسرائیل در ساعات روز، به دلیل هرج و مرج و بروز وحشت در میان گرسنگان در منطقه، قادر به توزیع کمک‌ها در نوار غزه از گذرگاه کرم ابوسالم تحت کنترل اسرائیل نیست.
ارتش اسرائیل یکشنبه گذشته اعلام کرد که حملات روزانه خود را تا اطلاع ثانوی از ساعت پنج صبح تا چهار بعد از ظهر به وقت گرینویچ در گذرگاه کرم ابوسالم در جنوب اسرائیل تا جاده صلاح الدین و سپس به سمت شمال غزه، متوقف خواهد کرد.
فرحان حق، سخنگوی سازمان ملل متحد با اعلام این که سازمان ملل از این اقدام استقبال می‌کند، افزود که «این اقدام هنوز به افزایش رساندن کمک‌ها به نیازمندان، نیانجامیده است». به گفته سخنگوی سازمان ملل، منطقه حدفاصل گذرگاه کرم ابوسالم و جاده صلاح الدین، فوق العاده خطرناک است.
فرحان حق خاطرنشان کرد: «عملیات جنگی، تنها دلیل ناتوانی در دریافت کمک‌ها نیست. عدم حضور پلیس یا حاکمیت قانون در منطقه، حمل و نقل کالا به آنجا را بسیار خطرناک می‌کند».
فرحان حق افزود: «با این حال ما آماده تعامل با همه طرف‌ها برای تضمین رسیدن کمک‌ها‌ به مردم غزه هستیم و به همکاری با مقامات و نیروهای امنیتی ادامه خواهیم داد تا بفهمیم برای تامین شرایط امنیتی، چه کاری می‌توان انجام داد».
او در ادامه گفت: «وقتی کمک‌ها به مکانی می‌رسد، مردم گرسنه نگرانند که چه بسا این آخرین غذایی باشد که می‌بینند. باید مطمئن شوند که کالاها به شکل منظم جریان دارد تا وقتی که به منطقه می‌رسیم، فضای نگرانی و وحشت، حاکم نشود».
با تشدید حملات نظامی اسرائیل در رفح در ماه گذشته، مصر گذرگاه رفح را به دلیل تهدیدات علیه اقدامات بشردوستانه، بست و انبوه کمک‌ها و سوخت را از طریق گذرگاه کرم ابو سالم انتقال داد.‌
فرحان حق خاطرنشان کرد که گذرگاه رفح هنوز هم بسته است و ورود کمک‌ها به شکلی محدود از طریق گذرگاه کرم ابوسالم و شمال غزه انجام می‌شود.
سخنگوی سازمان ملل تاکید کرد دسترسی به گذرگاه ایریز (بیت حانون) به دلیل شدت نبردها ممکن نیست ولی گذرگاه ایریز غربی و زیکیم، راه‌اندازی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید