خروج بی‌سابقه مهاجران ثروتمند از اسرائیل به دلیل جنگ غزه

اسرائیل از فهرست کشورهایی که بیشترین سرمایه‌گذاران را جذب می‌کند خارج شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارش شرکت «هنلی‌ اند پارتنرز» (Henley & Partners)، که در زمینه مهاجرت و سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کند، اسرائیل از فهرست کشورهایی که بیشترین ثروتمندان را جذب می‌کند خارج شد.
در گزارش سالیانه «هنلی» که فهرستی از 20 کشور جذب‌کننده ثروتمندان را منتشر می‌کند، اسرائیل سال گذشته در رده دوازدهم قرار داشت و شمار میلیونرهای این کشور 600 نفر افزایش یافته بود. در سال 2022 نیز این کشور در رتبه هشتم قرار داشت. اما جنگ جاری در غزه باعث شد که شمار کمتری از ثروتمندان به اسرائیل علاقه‌مند شده و سرمایه‌های خود را به مکان‌ امن‌تری منتقل ‌کنند.
شرکت «هنلی» فرد ثروتمند را کسی تعریف می‌کند که دارایی‌های نقدی بیش از یک میلیون دلار داشته باشد.

بر اساس گزارش وب‌سایت اسرائیلی‌ «گلوبز» که «العربیه» به نسخه‌ای از آن دست یافته است، این گزارش نشان می‌دهد که اسرائیل برای اولین بار از فهرست جریان‌ سرمایه خارج شده است. این یک تغییر بزرگ را نشان می‌دهد، زیرا اسرائیل برای چند دهه از ده مقصد برتر میلیونرهای مهاجر بود.
دن مرکونی، مشاور ارشد شرکت «هنلی اند پارتنرز» در این زمینه گفت: «این تغییر بزرگ نشان می‌دهد که این درگیری چقدر سریع می‌تواند جذابیت یک کشور را در چشم ثروتمندان جهان و مهاجران بین‌المللی کاهش دهد. جنگ جاری نه تنها تصویر اسرائیل به عنوان یک مکان امن را تخریب کرد، بلکه اقتصاد آن را نیز تهدید کرده است.»
دیدگاه این کارشناس نشان‌دهنده آسیب‌های اقتصادی است که اسرائیل به دلیل جنگ غزه متحمل شده است. این آسیب‌ها به ویژه در بخش فناوری مشهود است. بخشی که به‌صورت چشمگیری به سرمایه‌گذاری‌ ثروتمندان در شرکت‌های نوپا وابسته است. هنوز مشخص نیست این آسیب‌ها جبران‌پذیر است یا خیر.

جذاب‌ترین کشورها برای ثروتمندان

امارات متحده عربی در صدر فهرست جذب ثروتمندان قرار گرفت و در سال گذشته شش هزار و 700 مهاجر ثروتمند را جذب کرد. ایالات متحده آمریکا در رتبه دوم قرار گرفت و میزبان سه هزار و 800 مهاجر ثروتمند جدید بود. پس از آن، سنگاپور، کانادا، استرالیا، ایتالیا، سوئیس، یونان، پرتغال و ژاپن قرار دارند.
در مقابل، چین، بریتانیا و هند بیشترین شمار مهاجران ثروتمند را در سال گذشته از دست دادند.
شرکت هنلی تأیید کرد که این گزارش به عنوان شاخص اصلی سلامت اقتصادی عمومی کشورها محسوب می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم