اعمال فشار نخست‌وزیر قطر بر جنبش «حماس» برای پذیرش توافق آتش‌بس غزه

وب‌سایت«آکسیوس»: نخست‌وزیر قطر سه‌شنبه با رهبران ارشد حماس درباره پذیرش توافق آتش‌بس غزه گفت‌وگو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وب‌سایت «آکسیوس» گزارش داد که شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر سه‌شنبه 29 خرداد در دوحه با مقامات ارشد حماس در تلاش برای احراز پیشرفت در مذاکرات به‌منظور توافق آزادی گروگان‌ها و آتش‌بس دیدار کرد.

آکسیوس به نقل از یک منبع آگاه گفت که نخست‌وزیر قطر به حماس فشار می‌آورد تا شکاف میان پیشنهاد جنبش و پیشنهاد اسرائیل را کم‌تر و خواسته‌های دو طرف را به هم نزدیک کند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید چند روز پیش گفت که میانجی‌‌گران مصری و قطری قصد دارند به زودی با رهبران حماس ارتباط برقرار کنند تا ببینند آیا راهی برای پیشبرد طرح پیشنهادی آتش‌بس در غزه که توسط جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا ارائه شده است، وجود دارد یا خیر.

یکی از اعضای برجسته تیم مذاکره‌کننده اسرائیل که در تلاش برای دستیابی به توافق برای آزادی گروگان‌ها است، روز سه‌شنبه گفت که جنگ با توقف حمله به رفح پایان نخواهد یافت.

نشریه اسرائیلی «یدیعوت آحارونوت»، گزارش داد: «اسرائیل بر این باور که حماس چه در آخرین توافق و چه در آخرین قرارداد با سایر گروگان‌ها، زیر بار توافقات قرار نخواهد رفت، و باید مطمئن شویم که ابزارهای فشار برای اجرا وجود دارد ما به اطمینان کامل نیاز داریم که حماس توافق را به سرعت تغییر نخواهد داد.»

این منبع درباره آخرین پیشنهاد اسرائیل به حماس که در ابتدای ماه جاری توسط جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا ارائه شد، گفت: «هیچ مذاکره‌ای در مورد طرح دیگری انجام نخواهد شد و هیچ عاملی وجود ندارد که بتواند برنامه بایدن را که توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد پذیرفته شده است را تغییر دهد.»

وی همچنین بر لزوم اخذ تضمین‌هایی مبنی بر این‌که حماس شرایط «توافق بایدن» را تغییر نخواهد داد، تأکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید