ادعای منابع اسرائیلی: گردان‌های حماس در رفح از بین رفته‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مقام‌ها و تحلیل‌گران اسرائیلی به روزنامه «واشینگتن‌پست» گفته‌اند تل‌آویو به اهداف عملیات نظامی خود در شهر رفح نزدیک می‌شود. شش هفته از حمله اسرائیل به جنوبی‌ترین شهر نوار غزه می‌گذرد. اسرائیل مدعی است این شهر آخرین سنگر نیروهای «حماس» است.
بر اساس این گزارش، تحقق اهداف نظامی اسرائیل ممکن است به کاهش درگیری‌ها در رفح و ورود کمک‌های بشردوستانه بیشتر به نوار غزه منجر شود و زمینه را برای تلاش‌های دیپلماتیک جدید برای دستیابی به آتش‌بس فراهم کند.
ارتش اسرائیل اعلام کرد از 24 گردان حماس بیشتر آن‌ها را نابود کرده و از چهار گردان باقی‌مانده در رفح، سه گردان به‌شدت ضعیف شده‌اند.
یک مقام ارشد نظامی اسرائیلی در این زمینه به واشینگتن‌پست گفت: «هدف کنونی ما شکست گردان رفح است و در حال انجام این کاریم.» با این وجود، نیروهای انفرادی حماس و گروه‌های کوچک همچنان به سوی اسرائیل موشک شلیک می‌کنند و ارتش اسرائیل را در نوار غزه هدف قرار می‌دهند.
کنترل بیشتر مناطق نوار غزه به‌دست نیروهای اسرائیلی است. بر اساس گزارش واشینگتن‌پست، تل‌آویو درنظر دارد، برای اقدام سریع علیه حماس، شماری از نیروهای خود را در غزه و یا نزدیکی این باریکه نگه دارد.
حمله به رفح پس از هشت ماه عملیات گسترده زمینی در غزه و در پی حمله حماس به اسرائیل آغاز شد. در اکتبر سال گذشته، نیروهای حماس نزدیک به هزار و 200 اسرائیلی را کشتند و 250 تن دیگر را به گروگان گرفتند.
بر اساس گزارش وزارت بهداشت غزه، در جریان این درگیری‌ها، حداقل 37 هزار و 372 فلسطینی کشته و 85 هزار و 452 نفر زخمی شده‌اند. اکثر قربانیان این حملات، زنان و کودکان بوده‌اند. نوار غزه با جمعیتی حدود 2.2 میلیون نفر، همچنان درگیر بحران انسانی بزرگی است.

آینده درگیری‌ها در رفح

انتظار می‌رود مرحله بعدی جنگ شامل حملات هدفمند اسرائیل، با سرعت کمتر، به‌منظور جلوگیری از تجدید قوای حماس باشد. شمار کمتری از نیروهای اسرائیلی در عملیات پاکسازی شرکت خواهند کرد.
یوسی کوپرفاسر، مدیر کل سابق وزارت امور راهبردی اسرائیل، در این زمینه گفت ارتش این کشور «به پایان عملیات‌های بزرگ نزدیک شده و سپس به مرحله سوم منتقل می‌شویم. شرایط تغییر خواهد کرد، اما این پایان جنگ نخواهد بود.

نظارت آمریکا بر وضعیت رفح و تلاش برای دیپلماسی

دو مقام آمریکایی اعلام کرده‌اند وضعیت رفح را از نزدیک زیر نظر دارند و امیدوارند با پایان این عملیات، فرصت‌های جدیدی برای تلاش‌های دیپلماتیک فراهم شود.
این مقامات معتقدند که تغییرات جدید در عملیات رفح، مسئولان ارشد اسرائیلی، از جمله بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر، را آماده کرده تا پیشنهاد آتش‌بس شش هفته‌ای و مبادله گروگان‌ها با زندانیان فلسطینی را بپذیرند. پس از این مرحله، مذاکرات بیشتری برای دستیابی به توافق نهایی انجام خواهد شد.
این توافق به دلیل درخواست حماس برای دریافت ضمانت‌های قطعی از سوی اسرائیل برای پایان جنگ، به تأخیر افتاده است.

مسئولان نظامی اسرائیلی به رسانه‌های این کشور اعلام کردند تنها دو هفته تا پایان عملیات در رفح باقی مانده است. دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، شنبه 26 خرداد، گفت «ارتش اسرائیل به نابودی کامل گردان‌های حماس در رفح نزدیک است.»
یوسی کوپرفاسر نیز در ادامه اظهاراتش اضافه کرد: «موضوع رفح به پایان رسیده و (مقام‌های اسرائیلی) اکنون می‌توانند تأثیرات این تحول بر بحران گروگان‌ها را بررسی کنند.»
یک مقام ارشد نظامی اسرائیل، که از جزئیات عملیات رفح آگاه است، اعلام کرد «لشکر 162» ارتش اسرائیل در دستیابی به سه هدف اصلی این کشور در رفح، یعنی حمله به آخرین گردان‌های حماس، تخریب زیرساخت‌های نظامی این گروه و قطع خطوط تأمین سلاح از طریق تونل‌های مرزی با مصر، پیشرفت چشمگیری داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید