انحلال کابینه جنگ؛ تظاهرکنندگان خواستار سرنگونی دولت نتانیاهو شدند

برخی از تظاهرکنندگان با بالابردن بنرهایی، خواستار برگزاری انتخابات جدید و آتش‌بس برای بازگرداندن بقیه گروگان‌ها شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هزاران اسرائیلی، شامگاه دوشنبه 28 خرداد با برپایی تظاهرات، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شدند.

تظاهرکنندگان، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را به دلیل مدیریت جنگ غزه و شکست در بازگرداندن ده‌ها گروگان باقی مانده در دست حماس، مقصر دانستند.

از سویی شاهدان عینی در نوار غزه، از حملات شبانه اسرائیل خبر دادند، اما آرامش نسبی از زمان آغاز وقفه بشردوستانه که توسط ارتش اسرائیل در تعطیلات آخر هفته در شمال باریکه اعلام شد، همچنان ادامه دارد.

این آتش‌بس، همزمان با فرارسیدن عید قربان به هدف تسهیل ورود کمک‌های بشردوستانه برای اهالی غزه به اجرا درآمد.

هزاران اسرائیلی شامگاه دوشنبه در شهر قدس در نزدیکی اقامتگاه نتانیاهو و کنست اسرائیل دست به تظاهرات اعتراضی زدند. یکی از تظاهرکنندگان که پسرش در حمله 7 اکتبر حماس کشته شده است، گفت: «خوشحالم که مردم در حال تحرک هستند. امیدوارم که این حرکت ادامه یابد. باید قدس و کنست را تحت محاصره قرار داد».

این تظاهرات که 9 نفر طی آن دستگیر شدند، یک هفته بعد از استعفای بنی گانتز و گادی آیزنکوت، رهبران جناح میانه‌رو اسرائیل از کابینه جنگ که عملا به انحلال این کابینه انجامید که بعد از هفتم اکتبر گذشته، تشکیل شده بود، صورت گرفت.

به‌رغم خروج این دو چهره اپوزیسیون که پس از حمله حماس برای نشان دادن وحدت کشور به دولت پیوستند، نتانیاهو و متحدانش همچنان اکثریت کنست را در دست دارند.

یکی از تظاهر کنندگان تاکید کرد :«هرگامی که نتانیاهو برمی‌دارد، در راستای نابودی اسرائیل است و مسئولیت حوادث 7 اکتبر بر عهده اوست».

«جنگ را متوقف کنید»

یک مذاکره ‌کننده ارشد اسرائیلی دوشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که اسرائیل مطمئن است، ده‌ها گروگان هنوز زنده هستند. او با تاکید بر این که اکثریت گروگان‌ها در دست حماس هستند، افزود: «نمی‌توانیم آنها را برای مدت طولانی در آنجا رها کنیم. آنها خواهند مرد».

برخی از تظاهرکنندگان با بالابردن بنرهایی، خواستار برگزاری انتخابات جدید و آتش‌بس برای بازگرداندن بقیه گروگان‌ها به خانه‌های خود شدند. برخی نیز پیراهن‌هایی را بر تن داشتند که روی آنها نوشته بود: «جنگ را متوقف کنید» و «همه ما برابریم».

استقبال سازمان ملل از اقدام ارتش اسرائیل

ار سویی سازمان ملل ضمن استقبال از اعلام ادامه آتش‌بس توسط ارتش اسرائیل در ساعات مشخص برای تسهیل عبور کمک‌های بشردوستانه مورد نیاز اهالی غزه، خواستار اقدامات ملموس دیگر برای تسهیل ورود این کمک‌ها و برداشتن کلیه موانع از سر راه انتقال کمک‌ها برای مردم غزه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم