دادگاه عالی اسرائیل تحقیق «ناکامی نهادهای امنیتی» در حمله هفت اکتبر را متوقف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با افزایش تنش‌ها بین دولت اسرائیل و ارتش این کشور، پس از اعلام «آتش‌بس موقت» در رفح، دادگاه عالی اسرائیل دستوری موقت صادر کرد که بر اساس آن، متانیاهو انگلمان، بازرس کل عملکرد دولت، باید تحقیقات خود درباره ناکامی نهادهای امنیتی در مقابله با حملات هفت اکتبر را تعلیق کند. این تحقیقات شامل عملکرد ارتش و نهاد امنیت داخلی «شاباک» می‌شود.

نهادهای ناظر بر حکومت اسرائیل از دادگاه عالی درخواست کردند این تحقیقات را متوقف کند، با این استدلال که این تحقیقات در حوزه اختیارات بازرس کل نیست و می‌تواند به توانایی‌های عملیاتی ارتش آسیب بزند.

هرتسی هالوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، نیز با انجام این تحقیقات در میانه جنگ غزه مخالفت کرد. دفتر دادستان کل نیز موضع مخالفان این تحقیقات را تأیید کرد.

تنش بین دولت و ارتش اسرائیل

این تحولات در حالی رخ داد که تنش‌ها بین دولت اسرائیل و ارتش به اوج خود رسیده است. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در جلسه دولت با انتقاد شدید از ارتش گفت: «اسرائیل یک کشور برخوردار از ارتش است، و نه برعکس.»

بازرس کل دولت اسرائیل مسئول نظارت بر عملکرد وزارتخانه‌ها و نهادهای دولتی است تا اطمینان حاصل کند این نهادها طبق قانون عمل می‌کنند. متانیاهو انگلمان، در دسامبر سال گذشته، تحقیقات گسترده‌ای را درباره علت ناکامی نهادهای امنیتی و نظامی اسرائیل برای مقابله با حمله هفت اکتبر آغاز کرد. این حمله منجربه کشته شدن هزار و 200 اسرائیلی و اسارت 250 نفر شد. 116 نفر از این اسیران هنوز در غزه نگه داشته می‌شوند و 41 نفر از آنها کشته شده‌اند.

تصمیم دادگاه عالی

گیلا کانفی اشتاینیتز، قاضی دادگاه عالی، ابتدا در مه سال جاری تصمیم گرفت که تحقیقات بازرس کل متوقف نشود. اما پس از دریافت پاسخ‌های محرمانه از دستگاه‌های امنیتی، تصمیم گرفت که این تحقیقات تا جلسه استماع در دادگاه عالی در ماه جولای متوقف شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید