نتانیاهو کابینه جنگ اسرائیل را منحل کرد

به گفته ناظران، این اقدام نتانیاهو به ویژه پس از خروج بنی گانتز و گادی آیزنکوت، دو عضو کابینه جنگ در هفته گذشته، قابل پیش‌بینی بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی بروز اختلاف نظر در کابینه جنگ اسرائیل و خروج دو عضو این کابینه در هفته گذشته، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به وزرای کابینه خود اطلاع داد که کابینه جنگ، منحل شده است.

یک مقام اسرائیلی اعلام کرد که نتانیاهو، یکشنبه 27 خرداد به وزرای کابینه ائتلافی خود گفت که «کابینه جنگ منحل خواهد شد».

این مقام اسرائیلی افزود که نتانیاهو به رایزنی با یواو گالانت، وزیر دفاع، ران درمر، وزیر امور راهبردی و آریه درعی، رئیس حزب شاس ادامه خواهد داد.

طبق گفته این مقام اسرائیلی، «این اقدام در پی درخواست ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی و بزالل اسموتریج، وزیر دارایی برای پیوستن به کابینه جنگ، انجام گرفت».

نتانیاهو طی دو ماه گذشته با درخواست‌های مکرر بن گویر برای پیوستن به کابینه جنگ، مخالفت کرد.

شورای محدود

با انحلال کابینه جنگ، وضعیت به حالت قبل از پیوستن گانتز به دولت یعنی تصمیم گیری در چارچوب شورای محدود وزیران امور امنیتی و سیاسی و کابینه اصلی باز می‌گردد.
از سویی «کانال 12» اسرائیل فاش کرد که نتانیاهو به جای کابینه منحله جنگ، یک شورای محدود برای رایزنی‌های حساس را ایجاد خواهد کرد.

به گفته ناظران، این اقدام نتانیاهو به ویژه پس از خروج بنی گانتز و گادی آیزنکوت، دو عضو کابینه جنگ در هفته گذشته، قابل پیش‌بینی بود.

تشکیل کابینه جنگ

کابینه جنگ پس از پیوستن حزب «وحدت ملی» به ریاست بنی گانتز، به کابینه اضطراری در 11 اکتبر گذشته پس از حمله حماس در 7 اکتبر تشکیل شد.

این کابینه علاوه بر نتانیاهو و گانتز، شامل یوآو گالانت، وزیر دفاع و گادی آیزنکوت، ران درمر وزیر امور استراتژیک و آریه درعی، رهبر حزب شاس به عنوان اعضای ناظر بود.

از زمان استعفای گانتز و آیزنکوت، بن گویر، خواستار پیوستن به کابینه جنگ شد ولی به گفته ناظران، نتانیاهو با این موضوع موافق نبود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید