سفر مشاور ارشد بایدن به تل‌آویو در پی نگرانی از گسترش تنش اسرائیل و حزب‌الله لبنان

یک مقام مسئول کاخ سفید: هوخشتاین در راستای تقویت تلاش‌ها برای جلوگیری از تشدید تنش بیشتر در امتداد خط آبی میان لبنان و اسرائیل، تلاش خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با افزایش رویارویی‌ مرزی لبنان و اسرائیل در هفته گذشته و نگرانی فزاینده درباره گسترش درگیری‌ حزب‌الله و ارتش اسرائیل، آموس هوخشتاین، مشاور ارشد جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا دوشنبه 28 خرداد از تل‌آویو بازدید خواهد کرد.

یکی از مقامات کاخ سفید اعلام کرد که هوخشتاین برای جلوگیری از تشدید تنش اسرائیل و لبنان و گفت‌وگو با مقامات ارشد اسرائیلی، راهی این کشور خواهد شد.

طبق گفته این مقام مسئول کاخ سفید، هوخشتاین در راستای تقویت تلاش‌ها برای جلوگیری از تشدید تنش بیشتر در امتداد «خط آبی میان دو کشور»، تلاش خواهد کرد.

تشدید تنش خطرناک

از سویی ارتش اسرائیل یکشنبه هشدار داد که «تیراندازی شدید فرامرزی توسط حزب‌الله می‌تواند تشدید تنش خطرناک را به دنبال داشته باشد».

دریاسالار دانیال هگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای ویدئویی به زبان انگلیسی افزود: «حملات فزاینده حزب‌الله، ما را به آستانه تشدید تنش گسترده‌تر می‌رساند که می‌تواند عواقب ویرانگری برای لبنان و کل منطقه داشته باشد».

هگاری تاکید کرد که کشورش «تا برقراری امنیت در امتداد مرز با لبنان، تدابیر لازم را برای محافظت از غیرنظامیان خود اتخاذ خواهد کرد».

بزرگترین رگبار موشک و پهپاد

هفته گذشته شاهد یکی از سنگین‌ترین درگیری‌ها بین دو طرف بود که طی آن حزب‌الله در پاسخ به ترور یکی از فرماندهان ارشد میدانی خود توسط اسرائیل، گسترده‌ترین رگبار موشک و پهپاد را طی هشت ماه تبادل آتش با ارتش اسرائیل همزمان با جنگ غزه، شلیک کرد.

بر اساس تازه‌ترین آمار بنیاد «بین‌المللی اطلاعات» لبنان، شمار کشته‌شدگان درگیری‌های جنوب لبنان به بیش از 444 نفر رسیده است که از این تعداد، حدود 334 نفر از اعضای حزب‌الله شامل 15 نفر از سازمان بهداشت اسلامی وابسته به این گروه هستند. همچنین 18 نفر از جنبش امل، متحد حزب‌الله، 3 نفر از پیشاهنگان «الرساله» وابسته به جنبش امل، 67 غیرنظامی، 5 نفر از «جماعت اسلامی»، 3 روزنامه‌نگار، 7 امدادگر، یک نفر از ارتش لبنان و یک نفر از حزب «سوری قومی اجتماعی» متحد حزب‌الله طی این درگیری‌ها کشته شدند.

این در حالی است که به گفته ارتش اسرائیل، بیش از 320 نفر از اعضای حزب‌الله طی این درگیری‌های مرزی، کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید