وال استریت ژورنال: حوثی‌ها از مسیر لبنان و جیبوتی پهپاد وارد می‌کنند

شرکت امنیتی بریتانیایی «امبری»: از دست دادن دو کشتی ظرف چند روز، بیانگر افزایش قابل توجه کارآمدی» حوثی‌ها است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

طی چند روز گذشته، دو کشتی «وربینا» با محموله چوب مالزی و «توتور» حامل زغال سنگ تحت مالکیت یونان، هدف حملات حوثی‌ها قرار گرفتند.

این گروه، یکشنبه 27 خرداد نیز یک کشتی حامل خرما را هدف قرار دادند اما این کشتی از دریای سرخ به حرکت در مسیر خود ادامه داد.

سلاح جدید!

برخی تحلیل‌گران تاکید کردند که حوثی‌ها در حمله به کشتی «توتور»، برای نخستین بار با موفقیت از قایق کنترل از راه دور «شهپاد» استفاده کردند.

به نوشته «وال استریت ژورنال»، این تاکتیک می‌تواند راهی برای حوثی‌ها باشد تا از اقدامات آمریکا برای مقابله و حمله به موشک‌ها و پهپادهایی که این گروه برای حمله به کشتی‌ها در سراسر دریای سرخ استفاده می‌کند، بگریزند.

شرکت امنیتی بریتانیایی «امبری» طی یادداشتی به عوامل خود تاکید کرد که از دست دادن دو کشتی ظرف چند روز، «بیانگر افزایش قابل توجه کارآمدی» حوثی‌ها است.

«امبری» خاطرنشان کرد که کشتی «توتور»، اولین موردی بود که حوثی‌ها با موفقیت از قایق هدایت شونده به جای موشک یا «پهپاد» استفاده کردند.

از جیبوتی و همچنین لبنان

از سویی مقامات غربی فاش کردند که به‌رغم برخی ناکامی‌های ناشی از حملات آمریکا به مواضع حوثی‌ها در یمن، این گروه توانست راه‌های جدید یا جایگزین برای واردکردن تجهیزات مورد نیاز خود از ایران بیابد.

طبق گفته این منابع، حوثی‌ها به جای آوردن مستقیم تسلیحات از ایران، مسیر جدیدی را از طریق کشور جیبوتی در شرق آفریقا که سلاح‌های وارد شده از بنادر ایران به کشتی‌های غیرنظامی منتقل می‌شود، پیدا کردند.

همین منابع خاطرنشان کردند که گروه حوثی همچنین از لبنان به عنوان مرکز خرید قطعات یدکی هواپیماهای بدون سرنشین از چین، استفاده می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید